Otomotiv sektöründe over-the-air isimli güncelleme sisteminin öncüsü olan Tesla, bu alanda otomobillerine en çok güncelleme getiren marka konumunda. Bu sistem aracılığıyla son olarak Model S'nin süspansiyon ve Autopark sistemlerine güncelleme geldi. 

Aracın süspansiyonuna  gelen güncelleme ile Tesla Model S, daha fazla yol tutuşu ve daha fazla konfora sahip. İşte Tesla'nın yeni 2021.32.5 yazılım güncellemesinin sürüm notlarında yazdıkları:

Yeniden kalibre edilen süspansiyon sönümleme algoritması, daha yumuşak kontrol ve gelişmiş sürüş konforu sağlıyor. Yeniden dengelenen  geri tepme-sıkıştırma oranı, sürüş sırasında daha hassas kontrol için direksiyon tepkisini ve yol tutuşunu geliştirmek için tamamen yeni çok bağlantılı arka süspansiyonla birlikte çalışıyor.

Galeri: 2021 Tesla Model S

Güncelleme ile yenilen bir diğer  sistem de Autopark özelliği. Bu sistem, Tesla'nın en yeni görüş tabanlı yazılımının avantajlarından yararlanıyor. Aynı zamanda hem paralel hem de dikey park manevralarını tamamlayabiliyor. Bu konuyla ilgili sürüm notlarında şöyle yazıyor:

Eğer aracınızla 25 km/sa hızın altında sürüyorsanız, gösterge paneli olası bir park yeri algılarsa bir park simgesi görüntüler. Autopark sistemi devreye girsin isterseniz vites panelinde bulunan Autopark seçeneğine basın, ardından basılı tutun. Daha fazla bilgi için kullanım kılavuzunu incelemelisiniz.

Şimdilik bu değişiklikler sadece Tesla Model S'ye getirildi. Ancak Autopark güncellemesinin diğer araçlara da getirilmesi bekleniyor. Yeni süspansiyon sönümleme algoritmasına gelince, muhtemelen sadece Model S ve Model X'e gelecek.