Bildiğiniz üzere Almanya, en başarılı otomobil üreticilerinden birkaçına sahip. Ancak, elektrikli otomobil segmentindeki girişimler, yeni şirketlerin doğuşuna sebep oldu. 

Life şehir otomobilinin üreticisi olan Aachen merkezli e.Go Mobile markasını duymuşsunuzdur. Aynı şekilde Münih'te de benzer bir start-up şirketi kuruldu. Adaptive City Mobility (ACM) şirketi, ilk otomobili olan 3.6 metre uzunluğundaki City One modelini önümüzdeki hafta tanıtacak. 7 Eylül'de başlayacak olan 2021 IAA Fuarı'nda seri üretim versiyonunu görebileceğiz. Geçtiğimiz günlerde IAA Fuarı'nda görmeyi beklediğimiz otomobilleri sizlerle paylaşmıştık. Buraya tıklayarak makalemizi inceleyebilirsiniz. 

Galeri: ACM City One

ACM'nin yakın zamanda mühendislik çalışmalarının ilk aşamasını tamamlaması için Magna International firması ile iş birliği yaptığını belirtmek gerek. Ayrıca City One modeli, Porsche firmasına ait olan MHP isimli platformu kullanacak.

Ayrıca model, AMC markasının e-mobilite vizyonunu somutlaştırıyor: Uygun fiyatlı elektrikli otomobillere evrensel erişim. Yolculuk, taksi hizmeti ve lojistik alanlarında kullanılabilen otomobil, iki adımda minibüse dönüşebilen modüler bir tasarıma sahip. 

Normal otomobil konfigürasyonunda 5 kişi yolculuk yapabilir. Eğer minibüs konfigürasyonu kullanılıyorsa, 3 yolcu + 820 kg yük taşınabilir. 

Aracın ayrıca sadece 3 dakika sürecek manuel batarya değiştirme özelliğine sahip olduğu söylenenler arasında. Ayrıca, ACM'nin batarya değiştirme sisteminde depolanan ve kullanılan yenilenebilir enerji, menzil genişletici olarak çalışmaktadır. 

City One, her biri 2.5 kWh olan 4 adet batarya sahip. Toplam kapasitesi 10 kWh olan olan bataryaları ev prizinde 8 saatte şarj edebilirsiniz. 240 km menzili, manuel olarak değişim ile iki katına çıkarabilirsiniz. 

ACM, City One'ın 2023'te bir Asya ülkesinde üretime girebileceğini düşünüyor ve fiyatları 10.000-15.000 Euro arasında olmasını hedefliyor.