General Motors'un birçok aracını geri çağırması, LG Energy Solutions için durumun daha da kötüye gitmesi demek. Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız haberimizde, LG bataryalarının ne kadar çok kullanıldığını söylemiştik.

Daha önce çağırdığı araçlara ek olarak 73.018 aracı daha geri çağırdı. Toplamda 142.000 adet tam elektrikli aracı geri çağıran General Motors, büyük zarara uğradı. Bolt ve Bolt EUV modellerinde görülen batarya problemi, LG hisselerinde %10'luk düşüşe sebep oldu.

Hyundai markası da 82.000 adet aracı geri çağırdı. Bu durum LG Energy Solutions firmasının yaklaşık 224.000 adet otomobile (Chevrolet ve Hyundai markaları için) yeniden batarya üretmesi anlamına geliyor. 

Galeri: LG Energy Solution Bataryaları

Aynı zamanda birkaç yıldır satılan, ancak üretimi durdurulan Opel Ampera-e aracının da aynı sorunu yaşadığını düşünüyoruz. Bu durumda, bugüne kadar 5 haneli satış sayılarına ulaşan aracın da geri çağırılması muhtemel.  

Reuters'in haberine göre, 23 Ağustos günü, LG Chemical firmasının hisselerinde %10'luk düşüş yaşandı. LG Energy Solutions hisseleri de aynı şekilde düşüşe geçti ve %6 değer kaybetti. 

General Motors, Güney Koreli  batarya üreticisinden geri ödeme alacağını açıkladı. Son geri çağırmanın maliyeti yaklaşık olarak 1 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. LG tarafından toplamda ise 1.8 milyar $ ödeme yapılacak. Aynı şekilde Hyundai'nin geri çağırmasının maliyetinin büyük bir kısmı LG tarafından karşılanacak. Bu durumda maliyet 852 milyon $ olacak. Bunun %60'lık kısmı LG Energy Solutions tarafından karşılanacak. 

LG Energy Solutions, Eylül ayında halka arz edilecekti. Ancak bu geri çağırmalar, bu durumun Kasım ya da Aralık ayına ertelenmesine sebep olabilir. 

Son olarak, Güney Koreli üretici, son çeyreklerde kâr ettiğini duyurmuştu. Ancak geri çağırmalar ile bu kâr tamamen zarara dönüşecek. Önümüzde ki çeyreklerde zarar açıklamaları muhtemel.