Lordstown Motors, Endurance isimli sınırlı sayıda üreteceği elektrikli kamyonet çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. ABD'li üretici, aynı zamanda ek gelir oluşturabilecek projelere de sahip. 

Bu çalışmalardan bir tanesi, Lordstown Haftası'nda tanıtılan elektrikli askeri araç. Sınırlı sayıda  üretilecek olan Endurance modeliyle aynı mimariye sahip. Dört tekerinde de ayrı bir motor bulunduran otomobil, tork vektörü sistemi sayesinde ürettiği torku bu dört teker arasında özgürce dağıtabiliyor. Araç aynı zamanda dört tekerden çekişe sahip. 

Galeri: Lordstown Motors MEV

Aracı videoda gördüğümüz gibi değerlendiremeyiz ancak, sonuçlar hiç de fena değil. Araç, birçok durumda başarıya ulaştı ancak zırhsız olması durumu değiştiriyor. Şu anki haliyle devriye aracı olarak düşünülebilir. Zırhlı hale getirmek önemli ölçüde ağırlaştıracağı için, aracı her anlamda yavaşlatacaktır. Ancak daha sonraki süreçte aracın menzili ve gücü artırılabilir. 

Lordstown Motors firması için en önemli konu, aracın olağanüstü dayanıklılığı olacak. Endurance modeli, 610 bg güç üretebiliyor. 109 kWh bataryası bulunan araç, 405 km menzile sahip. Ancak askeri araç versiyonunda bu sayılar daha da yukarıda olabilir. 

Endurance kamyonetin çıkış tarihi, 2022 yılının ikinci çeyreği olarak planlandı. ABD'li üretici, birkaç yıl içinde modelin türevlerinin de piyasada olacağını açıkladı. Yapılan plana göre, diğer modellerin de aynı platformu kullanmasını bekliyoruz.