ABD'li üretici General Motors, üretimini bir haftalığına durdurma kararı aldı. Automotive News haberine göre, çiplerdeki tedarik sorunu en büyük etken. GM firmasının elektrikli araç kısmı henüz bu durumdan etkilenmedi. Ancak, Chevrolet Bolt EV hatchback ve Chevrolet Bolt EUV crossover modellerinin üretimi bir haftalığına duracak. 

Dünya genelinde otomotiv devleri de dahil olmak üzere üreticilerin bu zor durumu devam ediyor. Çip kıtlığı günden güne kötüleşiyor ve üreticilerin 2022 yılı için planlarını ertelemelerine sebep oluyor. 

Galeri: 2021 Chevrolet Bolt EV

General Motors, Michigan'da bulunan Orion fabrikasını bir haftalığına kapatacak. Unutmadan söylemeliyiz, Chevrolet Bolt EV ve EUV modelleri de bu fabrikada üretiliyor. Kapatma süreci, 23 Ağustos günü (bugün) başlayacak tam bir hafta sonra 30 Ağustos'ta sona erecek. 

Belirtmeliyiz ki, General Motors firmasının önümüzdeki sene üreteceği elektrikli modelleri olan GMC Hummer EV ve Cadillac Lyriq bu durumdan etkilenmeyecek. Tabii ki çip sıkıntısı devam ederse, bu durum değişecektir. 

Automotive News ayrıca AutoForecast Solutions firmasının bir tahminini paylaştı. Eğer bu hızda büyümeye devam ederse, çip sıkıntısı dünya çapında 7.1 milyon aracın üretimine etki edecek.