Günümüzün elektrikli otomobillerinde en çok dikkat edilen özelliklerden birisi şüphesiz ki araçların menzil değeri. Fakat bazı müşteriler, elektrikli otomobillerin menzilleri dışındaki diğer birçok özelliğini de önemseyebiliyorlar veya merak edebiliyorlar.

Bu haberimizde de sizlerle, dünya genelindeki en popüler elektrikli otomobillerin, ağırlık değerlerine göre sıralanmış grafiğini paylaşacağız. 70 otomobillik bu listede, hemen aşağıdan da görebileceğiniz üzere araçları en ağırdan en hafife göre sıralıyoruz. Ağırlık değerleri ise sağ taraflarında yazıyor. Örneğin listenin en tepesinde Mercedes-Benz EQV (V-Serisi'nin elektriklisi denilebilir) modeli, 3.000 kg'a yakın ağırlığıyla yer alıyor.

external_image

*Ağırlık değerlerine sürücü de dahildir.

Listenin devamına baktığımızda Mercedes-Benz EQV'den sonra Audi e-tron 55'in 2.720 kg'lık aşırı yüksek bir ağırlığa sahip olduğunu görüyoruz. Ağırlık konusunda üçüncü sırada da yine bir diğer Mercedes-Benz modeli olan EQC SUV'si yer alıyor. Grafikte ayrıca araçların ön/arka ağırlık oranlarının da solda belirtildiğini söylemiş olalım.

Elektrikli otomobillerin ağır olmaları ise sadece menzil değerlerinin düşmesi anlamına gelmiyor. Çünkü bir otomobil ne kadar ağır olursa fren ve süspansiyon sistemleri ile jant ve lastikleri gibi kısımları da o kadar dayanıklı olmak zorunda oluyor. Bu da aracın hem üretim sürecini hem de maliyetini,fiyatını olumsuz yönde etkiliyor. Tabii yıllar geçtikçe elektrikli otomobillerin ağırlık değerlerinin, ilerleyen teknoloji sonucunda hafifleyen bataryalar ile düşürüleceği de şüphesiz görünüyor.