Çinli elektrikli otomobil üreticisi Nio, kendisini an itibariyle premium otomobil üreticisi olarak konumlandırıyor. Durum aslında gerçekten de böyle. Çünkü firmanın ES6 adlı orta boyutlu SUV'si, EC6 adlı orta boyutlu coupe görünümlü SUV'si ve ES8 adlı büyük SUV'si gibi tüm modelleri bol donanımlı araçlar ve de anavatanı Çin'de yüksek fiyattan satılıyorlar.

Firmanın CEO'su William Li de bu duruma istinaden, Nio'nun yakın zamanda daha büyük kitleye hitap eden uygun fiyatlı bir alt markaya kavuşacağını açıkladı. Li'nin açıklamalarında "Nio ile yeni geniş çaplı alt markası arasındaki ilişki, Audi-Volkswagen veya Lexus-Toyota ilişkisine benzetilebilir." cümlesi de yer aldı.

Galeri: NIO ET7

Çinli Tesla olarak tabir edilen Nio'nun CEO'su, açıklamalarının devamında "Tesla modellerinden daha kaliteli fakat daha uygun fiyatlı otomobiller ve servis ağı kurmak istiyoruz." cümlesine de yer verdi.

Ayrıca firmanın Wuling Hong Guang Mini EV gibi ufak elektrikli bir model üreteceği planını da CEO'nun açıklamalarından öğrendik. Bahsi geçen bu ufacık elektrikli otomobil, Çin'de satış rekorları kırıyor.

Nio'nun gelecek modelleri hakkında konuşacak olursak da 2021 yılının başlarında tanıttığı ET7 adlı sedan modelini görüyoruz. Tesla Model S boyutlarındaki bu elektrikli sedan, 2022 yılında müşterilerle buluşacak. Nio'nun 2021 yılı için ekstra bir planı görünmezken, CEO'nun açıklamalarında firmanın 2022 yılı için iki yeni model planladığı bilgisi de yer aldı.

Son olarak Nio firmasının yakın zaman önce Avrupa'ya da açıldığını, firmanın ES8 adlı büyük SUV modelinin ilk örneklerinin Norveç'e teslim edildiğini ve kısa süre içerisinde oradaki müşterilerle buluşacağını da belirtmiş olalım.