Bildiğiniz üzere ABD'li otomotiv devi General Motors'un son zamanlarda başı, Chevrolet Bolt adlı kompakt elektrikli hatchback model ile dertte. Çünkü 2021 yılı içerisinde birden fazla Chevrolet Bolt'un yangın haberini gördük. Ardından Chevrolet'in araştırmaları sonucunda aracın 2017-2019 model yılları arasında yangın riskinin yüksek olduğu tespit edildi ve bir geri çağırma operasyonu başlatıldı.

General Motors, bu geri çağırma operasyonu ile Chevrolet Bolt'ların bataryalarının değiştirileceğini açıkladı. Firmanın bugün öğrendiğimiz en güncel açıklaması ise ilk aşamada 2017-2019 Bolt'lar için açıklanmış bu durumun, bugüne kadar üretilmiş tüm Bolt'ları kapsadığı şeklinde oldu! Yani artık bu geri çağırma operasyonuna 2020-2022 Bolt'lar da dahil.

Tüm bunlara ek olarak, Chevrolet Bolt'un Bolt EUV adlı crossover görünümlü versiyonunun da artık bu geri çağırma operasyonuna dahil olduğu belirtiliyor. Bu geri çağırma operasyonunun maliyetinin General Motors'a 1 milyar dolar kadar olacağı da belirtilenler arasında!

"Peki bu sorunun/riskin kaynağı ne?"

General Motors'un açıklamasına göre Bolt ve Bolt EUV'lardaki bu yangın riskinin sebebi LG'den kaynaklı. LG'nin (LG Chem) Güney Kore'de ürettiği ve Chevrolet'e tedarik ettiği bataryalarda üretim kaynaklı hataların olduğu belirtiliyor. Automotive News adlı haber kaynağına göre de bugüne kadar 9 adet Chevrolet Bolt yangını bu sebepten dolayı olmuş bulunuyor.

Bu geri çağırma operasyonunda yaklaşık 70.000 adet geri çağırılıyordu. Operasyondaki genişleme ile çağırılan araç sayısı 140.000 - 150.000 arasında olarak belirtiliyor.

Ayrıca Chevrolet Bolt'lardaki bu sıkıntılar 2020 yılında da ortadaydı. General Motors o dönemde araçları geri çağırarak bir yazılım güncellemesi yapmış ve şarj kapasitelerini %90'a limitlendirmişti. Bu çözüm de yeterli gelmeyince Chevrolet, Bolt sahiplerine araçlarının menzil değerini 100 km'nin altına indirmemelerini ve araçlarını kapalı garajlara değil, açık alanlara park etmelerini rica etmişti.

Son olarak da haberimizden de öğrendiğiniz üzere bugüne kadar üretilmiş tüm Chevrolet Bolt ve Bolt EUV'lar, hatalı/riskli bataryaların değişimi için servislere geri çağırılıyor.