Bildiğiniz üzere LG Energy Solution, dünya üzerinde ki en büyük araç batarya üreticilerden. Şimdiye kadar BEV, PHEV ve HEV tipi birçok elektrikli ve hibrit otomobile batarya sağladı.

Şu anda yollarda bulunan 1 milyondan fazla tam elektrikli araçta(BEV) bataryaları bulunuyor. Bu sayının yaklaşık 300.000 tanesi ile en büyük pay Renault ZOE modeline ait.

external_image

Buna ek olarak Güney Koreli üretici, 550.000 adet şarj edilebilir hibrit (PHEV) modeline de batarya sağladı. Bunların büyük çoğunluğunu Chevrolet Volt oluşturuyor. 200.000'den fazla satan Volt modelinin yaklaşık 157.000 tanesi ABD'de bulunuyor.  

Bu bataryaları kullanan toplamda 1.6 milyondan fazla araç bulunuyor. (LG’nin websitesinin güncelliğine bağlı bir durum, daha fazla da olabilir.) Hibritlerle birlikte bu sayı 3 milyondan fazla olduğunu düşünüyoruz.

Galeri: LG Energy Solution Bataryaları

 

 

Bataryalara hücrelerine bakarsak, bir araçta ortalama 240 adet bulunuyor. LG Energy Solutions, yüksek kapasiteli lityum-ion bataryalarını kullanıyor. Şarj edilebilir hibrit model araçlarda ortalama 160 tane bulunuyor.  Ancak bu bataryalar diğer modellerdekilere bakılırsa daha az kapasiteye sahip.

LG Energy Solutions; bu bataryaları Çin, ABD, Polonya ve Güney Kore'de bulunan fabrikalarında üretiyor.

En büyük müşteriler listesinde ise neredeyse bütün otomotiv grupları bulunuyor. En büyük başarı ise Çin’de üretilen Tesla oldu. LG Energy Solutions firmasının işlerini önemli ölçüde hızlandırdı.

Son olarak belirtmeliyiz ki, Güney Koreli üreticinin ABD’de ki stratejik ortağı General Motors şirketi. İki firma Ultium Cells aracılığıyla yeni batarya fabrikası inşa ediyor.