Çinli XPeng firması, P5 adlı yeni modeliyle bu yıl dikkatleri üzerine çekti. Fakat bu elektrikli sedan model, henüz satışa sunulmadı. Aracın üretiminin bu ayın sonlarında başlaması, satışlarının da yılın son çeyreğinde gerçekleşmesi bekleniyor.

P5 model, XPeng'in üçüncü modeli olmuş olacak. Firmanın bundan önceki modelleri ise 2018 Aralık'ta çıkış yapan G3 adlı kompakt SUV ile 2020 Haziran'da çıkış yapan P7 adlı uzun menzilli sedan modeldi.

XPeng P5, dünyada LIDAR teknolojisini kullanan ilk seri üretim otomobil olma unvanını da taşıyor. LIDAR sistemi ise radar sistemine benzer bir sistem. Fakat radar sisteminde radyo dalgaları kullanılırken, lidarda lazer darbeleri kullanılıyor ve daha etkili bir sonuç alınıyor. Bu sayede araç, nesnelerin uzaklıklarını etkili bir şekilde algılayabiliyor.

Haberimizin konusuna gelirsek, en üstteki videoda XPeng firması bizlere P5'in LIDAR donanımı sayesinde gelişmiş bir otonom sürüş sistemi sunduğunu bir kez daha gösteriyor. Aracın Navigation Guided Pilot (NGP) denilen navigasyon bazlı otonom sürüş sistemi, şehiriçi yollarda da çalışabiliyor. Videoda da tam olarak bu gösteriliyor. Yani XPeng, P5'in otonom sürüşünün sadece otoyollarla kısıtlı olmadığını vurguluyor.

XPeng'in otonom sürüş sistemleri de XPILOT olarak adlandırılıyor. P5 modelinde XPILOT 3.5 sunulurken, P7'de XPILOT 3.0, G3'te ise XPILOT 2.5 sunuluyor. Şehiriçi otonom sürüş özelliği ise şimdilik sadece XPILOT 3.5'ta sunuluyor.

Yukarıdaki videoyu dikkatli incelediğimizde ise XPeng P5'in şehiriçi yollarda kendi kendisine sinyal vererek şerit değiştirdiğini, trafik ışıklarını dikkate alabildiğini ve kavşakta dönüş yapabildiğini (durmak veya geçmek konusunda karar verebildiğini) görüyoruz.

Galeri: XPeng P5