Tesla'nın CEO'su Elon Musk, firmanın Berlin'de inşaatı devam eden fabrikasını yani "Giga Berlin"i ziyaretinde, buradaki elektrikli otomobil üretiminin Ekim ayında gerçekleşmesini beklediklerini açıkladı!

Aslında bu tarihin daha erken olması bekleniyordu fakat bildiğimiz üzere Tesla, Giga Berlin fabrikasının açılışı konusunda ertelemeye gitmek durumunda kaldı. Musk'ın açıklamasından da son tarihin, eğer yeni bir ertelenme olmazsa önümüzdeki Ekim ayı olduğunu görüyoruz.

Firmanın bu ertelemelerinin sebebi ise genellikle bürokratik sıkıntılardı. Çünkü Alman Hükumeti, çevre temizliği vb. konulardaki kaygılarından dolayı Tesla'yı zorladı diyebiliriz. Tesla da bu erteleme esnasında Avrupa'daki yüksek Tesla Model Y siparişlerine yetişebilmek için, Çin'deki Giga Shanghai fabrikasında üretilmiş Model Y'leri Avrupa'ya getirmeye başladı. Çin'den gelen Model Y'lerin ilk örnekleri de önümüzdeki günlerde sahipleriyle buluşturulacak.

Tabii Elon Musk'ın açıklama cümlesi "Giga Berlin'de ilk otomobillerimizi üretmek için gün sayıyoruz ve şanslıysak, bu Ekim ayında gerçekleşecek." şeklinde olmuş. Yani bu cümleden de görüldüğü üzere Musk'ın kendisi bile erteleme ihtimallerine artık alışmış görünüyor. Zira Tesla birçok otomobilinde ve birçok fabrikasında ertelemeler yapmak zorunda kalmıştı.

Ayrıca bir diğer konu da Almanya'daki başbakanlık seçimleri oluyor. Çünkü bu seçimler de Ekim ayında gerçekleşecek. Elon Musk'ın Tesla'nın Giga Berlin fabrikasını son ziyaretinde kendisi, Armin Laschet ile de görüştü. Laschet, başbakanlık seçimlerine katılacak bir diğer isim. Yani kamuoyunda, Tesla'nın Almanya'daki yeni fabrikasının seçim propagandalarına konu olacağı tahminleri dolaşıyor.