Tesla'nın merakla beklenen birçok projesi var. Bunlardan birisi de şüphesiz ki Semi adlı tır projesi. Elektrikli bir tır denilince de aracın batarya boyutunun ne denli büyük olacağını tahmin etmek pek zor olmuyor. Tabii otomobillere göre daha büyük batarya, şarj süresi gibi bir sıkıntıyı da beraberinde getirmiş olacak.

WAVE (Wireless Advanced Vehicle Electrification) adlı bir firma da Tesla Semi için 500 kW veya 1 MW güçlerinde şarj imkanı sunabileceğini belirtiyor. An itibariyle Tesla'nın Supercharger ünitelerinde ise maksimum 300 kW şarj hızı söz konusu.

Az önce ismi geçen firma, bu çok yüksek şarj hızlarını üstüne üstlük bir de kablosuz olarak sunmayı vaad ediyor! Zaten firmanın isminden de anlaşılacağı üzere, bu firma kablosuz şarj konusunda çalışan bir firma şeklinde.

Tesla Semi'ın 800 kWh civarı devasa bir batarya kapasitesine sahip olacağı da konuşulanlar arasında. Tesla zaten bu durumda şarj süresinin uzun saatler almasını istemiyorsa mecburen 300 kW şarj hızının üzerine çıkmak durumunda. Firma bunun için de Supercharger'ların bir üst adımı niteliğindeki Megacharger'ların geliştirme çalışmalarını yürütüyor.

Tesla, bu yeni şarj cihazlarının 1 MW civarı maksimum güç sunabileceğini de belirtiyor. Hatta Tesla Megacharger'ların ilk örneğinin Tesla'dan toplu halde Semi satın alan Frito-Lay fabrikasına kurulacağı belirtilenler arasında yer alıyor.

Tesla'nın WAVE firması konusunda nasıl bir aksiyon alacağını şu anlık bilemiyoruz. Fakat WAVE'in Tesla'nın desteği veya anlaşması olmadan da iyi işler yaptığını biliyoruz. Çünkü firma, ABD'nin ilk kablosuz elektrikli araç şarj cihazını kullanıma sokmuştu. Firmanın kablosuz araç şarj cihazları an itibariyle 250 kW'a kadar güçlerde hizmet vermeye devam ediyor.