Gelen son haberlere göre, Çin üretimi Tesla Model Y'ler Avrupa'ya ulaşmak üzere. Bu Model Y'ler, Made In China (MIC) şeklinde adlandırılıyor. Belirtilene göre de bu araçların Avrupalı müşterilere teslimatları önümüzdeki Eylül ayında gerçekleşecek. Bir örnek vermek gerekirse de Belçika'dan verebiliriz. Bilgilere göre Belçika limanına Çin üretimi Model Y'leri taşıyan gemi, 17 Ağustos tarihinde varacak.

"Peki Tesla, Model Y'leri neden Çin'den getiriyor?" sorusuna bakarsak da firmanın Giga Berlin fabrikasında bazı gecikmelerin yaşanmış olması cevap olarak görünüyor. Berlin'deki üretimin 2021'in sonlarında ancak başlayabileceği belirtiliyor.

Tesla bu esnada Model Y'nin Long Range AWD ve Performance versiyonlarını Çin'den Giga Shanghai fabrikasından getirmek şeklinde bir çözüm buldu. Giga Shanghai'deki Model Y üretimi ise 2021'in Ocak ayında başlamıştı. Model Y'nin ABD'de Kaliforniya'daki üretimi ise 2020'nin başlarında başlamıştı.

Tesla, Giga Berlin fabrikasındaki inşaatı tamamladıktan yani aracın üretimine başladıktan sonra, Model Y'leri yeni 4680 türündeki bataryalarla donatacak. Bu sayede aracın özelliklerinin daha iyi olması bekleniyor. Model Y'nin potansiyeli de çok iyi görünüyor. Çünkü bu araç, 2021'de Avrupa'da en çok satan elektrikli otomobil olmayı başardı.