Stellantis tarafından yayınlanan raporda, yılın ilk yarısının sonuçları ve önümüzdeki iki yılın yol haritası bulunuyor.

Fransız-İtalyan-Amerikan ortaklığı, önümüzdeki 24 ay içinde en az 20 adet şarj edilebilir ve elektrikli araç çıkarmayı hedefliyor. Bu 20 araçtan 10'u elektrikli olacak. Kalan 10 taneden dokuzu ise şarj edilebilir olarak üretilecek. Sonuncusu ise her ikisini destekleyecek.

Firmanın yoğun satış yaptığı Amerika toprakları ise, 2022 ortalarında iki adet elektrikli model ile tanışmış olacak. Bu araçlardan ilki, 2022 Dodge, şarj edilebilir hibrit olarak çıkış yapacak.

Stellantis Elektriklendirme Projesi Yol Haritası

Stellantis, hangi model için elektrik desteği geldiğini söylemese de tahmin etmesi hiç de zor değil. Çünkü marka şu anda sadece üç model satıyor: Charger, Challenger ve Durango.

Bu üç araç içinden, SUV modeli olan Durango’nun şarj edilebilir hibrit ile güçlendirileceğini düşünüyoruz. Bunun yepyeni bir jenerasyonun bir parçası olup olmayacağını da bilmiyoruz. Eğer tahminlerimiz doğru çıkarsa yeni Durango ya Jeep Grand Cherokee'nin, ya da Grand Wagoneer'ın platformunu kullanacak. Bu ikili arasından bir tahmin yürütmek ise oldukça zor.

Stellantis tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD'deki bir diğer elektrikli marka Jeep olacak. 2023’ün ilk yarısında çıkması planlanan araç, Motor1.com İtalya ekibine göre Renegade modelinin yerini alacak.

Yapılan açıklamaya göre elektrikli Jeep, Fiat ve Alfa Romeo’nun yanında Polonya’da üretilecek. Fiat 500X’ten sorumlu olurken, Alfa Romeo’da muhtemelen Brennero modeliyle ilgilenecek. Bu da İtalyan markası için yeni bir segmentin kapılarını açacak.