Renault CEO’su Luca de Meo, yeni elektrikli platformu sebep göstererek ZOE'nin bir nesil daha yaşamayacağını açıkladı. şirket tam elektrikli platforma geçtiği için Zoe modelinin yeni nesil versiyonu olmayacak. Markanın Avrupa'daki en çok satan elektrikli modelinin yerini ise Renault 5 alacak. ZOE, bugüne kadar bütün Avrupa’da yaklaşık 300.000’den fazla satış yaptı.

Yine de ZOE'nin platformunun ve kendisinin eskimeye başladığını söylemek mümkün. 2012 yılında tanıtılan model birçok kez güncelleme almış olsa da modern EV'lere yetişebilecek kapasitede değil. 2019'da gelen en büyük güncelleme ile birlikte bataryalar ve elektrikli motor yenilenmiş olmasına rağmen hala sınıfındaki diğer ürünlerden bir adım geride ZOE.

Galeri: Renault 5 EV

Buna rağmen araç, 2023/2024 yıllarında çıkması planlanan kendisi gibi tam elektrikli Renault R5 modeliyle yer değiştirecek. Ocak ayından beri duyduğumuz "ZOE bir yere kaybolmayacak" iddiaları da böylece çöpe gitmiş oldu.

Renault, daha rekabetçi olabilmek adına elektrikli modellerini Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının ürettiği CMF-EV platformuna geçiş yapacak. Bu platformun maliyetleri yarı yarıya indirebileceği konuşuluyor.

CMF-EV sınıfından gelecek olan ilk araç tam elektrikli Megane olacak. Aynı zamanda Renault firmasının yeni BEV dalgası içinde yeni Renault 4, Renault 5 ve performans odaklı yeni Alpine modelleri yer alacak.

Renault, yerel pazarda ilk sırayı Tesla Model 3’e kaybettiği, hemen arkalarında da Peugeot 208 olduğu için elektrikli araç yelpazesini genişletmesi gerektiğini biliyor. Belki de yeni model taze bir başlangıç olur.