Elektrikli otomobillerin bir segmenti de mikro elektrikli otomobiller olarak karşımıza çıkıyor. "Micro EV" olarak adlandırılan bu kategorideki araçlardan özellikle Wuling Hongguang adlı Çinli mini elektrikli araç, Çin'de satış rekorları kırıyor. Fakat kendisi bu yarışa dahil edilmemiş.

İngiliz YouTube kanalı "WhatCar?"ın bu drag yarışı videosunda gördüğümüz mini elektrikli araçlara baktığımız zaman Citroen Ami, Micro Electric, Reva G-Wiz (Hindistan üretimi) ve Renault Twizy'i görüyoruz. Bu araçlardan bize en tanıdık gelen de ülkemizde de görmemiz sebebiyle Renault Twizy oluyor.

Fakat Reva G-Wiz adlı Hindistan üretimi ufak elektrikli aracın İngiltere'de çok başarılı satış miktarlarına ulaştığı bilgisini de ediniyoruz. Bu araçların özellikleri videonun başlarında sırasıyla gösteriliyor.

Örnek vermek gerekirse hepsi 10-20 beygir arasında güçler üretiyorlar ve 100 km civarında menzil değerleri sunuyorlar. Yine başka bir örneği de Citroen Ami'den verelim. Aracın İngiltere fiyatı yaklaşık 7.000 GBP (İngiliz Sterlini) gibi, İngiliz halkı için oldukça uygun bir fiyat oluyor.

Bu videonun eğlenceli drag yarışı kısmı da 4.dakikada başlıyor. Ayrıca Motor1 Türkiye ve InsideEVs Türkiye mecralarının, E-Garaj sponsorluğunda ortak olarak düzenlediği bir başka elektrikli kompakt otomobil yarış videosunu da hemen aşağıdan izleyebilirsiniz!