Amerikan elektrikli araç bataryası araştırma şirketi QuantumScape Corporation firmasının en büyük hissedarı Volkswagen Grubu şeklinde. VW şimdi de QuantumScape ile birlikte 10 katmanlı solid-state (katı-hal) bataryalarının testlerine geçiş yaptığını açıkladı. Yani bu açıklama, QuantumScape imzalı katı hâl bataryalarının yakın gelecekte otomobiller üzerinde görülebileceğinin sinyallerini veriyor.

Katı hal bataryaları, lityum iyon bataryalara (şu anki elektrikli otomobiller bunları kullanıyor) göre daha dayanıklı olmalarına ek olarak daha iyi menzil değerleri de sunuyorlar. Bu sebepten dolayı QuantumScape dahil birçok firma bu bataryalar üzerinde çalışıyor. Tabii bazı firmalar, katı hal bataryalarına ek olarak farklı türlerde bataryalar üzerinde de çalışıyorlar. Katı hal bataryalarından henüz seri üretime girmiş olan bir firma ise henüz bulunmuyor.

QuantumScape firması, 10 katmanlı katı hal bataryalarının ilk testlerde kapasite koruma ve geri dönüşüm konularındaki testleri başarılı olarak tamamladığını da belirtiyor. Daha önceki tek ve 4 katmanlı bataryalar da bu testleri aynı şekilde başarı ile tamamlamışlardı.

QuantumScape'in bu konuyla ilgili olan açıklaması ise tam olarak şu şekilde: "10 katmanlı katı hal bataryalarımızın güvenilirliğinden ve performansından emin olmak için çok daha fazla test yapıp bolca istatistik toplamalıyız. Fakat yine de bu ilk denemeler harika sonuçlar oldu."

Son haberlerden bildiğimiz üzere de Volkswagen ve QuantumScape, ortak olarak katı hal bataryası üretecekleri tesisin yerini belirlemeye de çalışıyorlar. Hatta iki firmanın üretim hedefi 2024 yılı şeklinde.