Volkswagen'in ID.4 adlı elektrikli SUV modeli, bildiğiniz üzere 2021 yılı için "Dünyada Yılın Otomobili" ödülüne layık görüldü. Bu prestijli ödüle layık görülmesi, aracın zaten segmentinde ve genel anlamda oldukça başarılı bir araç olduğunu gösteriyor.

Fakat Volkswagen, ID.4'ün reklamlarını yapmaya da devam ediyor. Firmanın son yayınladığı basın bülteninde ise aracın 10 adet etkileyici özelliği sıralanmış. Biz de bunları aşağıya, biraz da yorum katarak sizler için yazalım:

 1. Mood'unuzu belirleyin
  Bu aracın multimedya sisteminde kaydırmalı bir çubuk şeklindeki menü sayesinde ambiyans aydınlatmasını kolayca değiştirebilirsiniz. Hatta kendinize bazı mood'lar yani hazır seçenekler hazırlayarak doğrudan onları da seçebilirsiniz.
 2. Navigasyonu profesyonelce kullanın
  ID.4'ün dokunmatik multimedya ekranı, navigasyon özelliğiyle de ön plana çıkıyor. 3D navigasyon haritası da bu özellik dahilinde bulunuyor.
 3. Isıtmalı koltuklar
  Kışın soğuk geçtiği ülkelerde ID.4 güzel bir seçenek olabilir. Aracın ısıtmalı koltuklarına ek olarak ısıtmalı direksiyonu da standart bir özellik olarak geliyor. Kullanımı da multimedya ekranı içerisinde çok kolay bir şekilde tasarlanmış. Hatta aracın menüsünden ayar yaparak, soğuk havalarda aracı çalıştırdığınız anda koltukların ve direksiyonun ısıtılmasını da sağlayabilirsiniz.
 4. Araç size şakalar bile yapıyor
  Sıkıldığınız zamanlarda ID.4'ün sesli komut sistemine "Hello ID, tell me a joke." şeklinde yani, "Merhaba ID, bana bir şaka yap." cümlesini söylediğiniz zaman araç, içerisindeki komedyeni ortaya çıkarıyor.
 5. Camlar ile ilgili ilginç bir özellik
  ID.4'te sıcak havalarda tüm camları birden açmak istediğiniz zaman arka sol cam açma kapama düğmesine açma yönünde basılı tutarsanız ve o tuş yanıp sönmeye başlarsa tüm camlar otomatikmen tek parmağınızı kullandığınız bu yöntemle aşağı iniyor.
 6. Cam tavan perdesi bile otomatik
  ID.4'ün cam tavan perdesini açmak veya kapatmak için de sesli komut yöntemi kullanılabilir. "Burası çok karanlık." yani "It's too dark." veya tam tersi söylendiği zaman cam tavan perdesi açılıp kapatılabiliyor.
 7. Bardaklıkları düzenleyin
  ID.4, ön yolcular için 2 set bardaklıkla geliyor. Birisi konsolda görünür bir yerde iken, diğeri kaydırmalı kısımda yer alıyor. Hem de bu ikinci kısımdaki bardaklıklar modüler. Yani bunları tamamen çıkarıp depolama için alan açmanız bile mümkün.
 8. Favorilerinizi belirleyin
  ID.4'ün Discover Pro adlı dokunmatik ekranı, üst çubuğunun aşağı kaydırılması ile sizlere en çok kullandığınız menüleri getiriyor. Bir ikona basılı tutmak ise sizi özelleştirme seçenekleri ile karşı karşıya getiriyor. Yani ekranı sık kullandığınız uygulamalara göre düzenlemek mümkün, hatta çok kolay.
 9. Görüş
  Aracın geri görüş kamerası kirlendiği zaman, cam silme düğmesini ileriye itip basılı tutarak aracın arka camı ve geri görüş kamerası (bir su jeti ile) yıkanıyor.
 10. Güzel sesler
  ID.4'te sürücünün aracı terketmesi esnasında güzel bir melodi duyuluyor. Araçta bu tarz melodilere önem verilmiş. Aracın motorunun sessiz olması sebebiyle de bu tarz seslerin kullanılması bizce güzel.