ABD'li otomotiv devi General Motors, 2017-2019 yılları arasında üretilen Chevrolet Bolt modellerinde bir geri çağırma düzenliyor. Sebep ise bu araçlardaki yangın riski şeklinde.

Bu geri çağırma operasyonu, Chevrolet Bolt'un aynı sebepten ikinci geri çağrılması oluyor. GM bu araçlar için bir düzeltme yapmıştı. Fakat bu düzeltmeye rağmen iki adet Bolt'un yandığı haberi ortaya çıktı. İkinci geri çağırmanın sebebi de bu durum olarak görülüyor.

Hatta geçtiğimiz hafta GM, Bolt EV sahiplerinin araçlarını kapalı garajlardan uzak tutmaları gerektiğini belirtmişti. Firma buna ek olarak araçların gece şarj edilmemesini ve araçların 100 km altında menzil sunacak şekilde kullanılmamasını da talep etmişti. Bolt EV sahipleri ise bu durumun ardından ikinci geri çağırma ile General Motors'un bu sorunu kalıcı şekilde çözmesini umuyorlar.

GM, bu ikinci geri çağırma operasyonu ile Chevrolet Bolt'ların hatalı batarya modüllerinin ücretsiz olarak değiştirileceğini de belirtiyor. Bir önceki geri çağırma operasyonunda ise bu araçlara yazılımsal bazı düzeltmeler yapılmıştı. Fakat görünüşe göre o düzeltmeler tam olarak yeterli gelmemiş görünüyor.

Dünya genelinde geri çağırılan 69.000 adet aracın 50.000 adedinin ABD'de bulunduğu da belirtilen bilgiler arasında yer alıyor. Konuyla ilgili daha fazla bilgiye de www.chevy.com/boltevrecall bu adresten ulaşılabilir.