Nissan, Leaf adlı elektrikli hatchback modelinde "Canto" adı verilen bir güvenlik sesine yer vereceğini açıkladı. "Canto" kelimesi de İtalyancada şarkı anlamına geliyor. Güvenlik sesi olarak nitelendirdiğimiz bu ses, elektrikli otomobillerin motor seslerinin olmamasından dolayı geliştirilmiş. Hemen aşağıdaki videodan da bu sesi duyabiliyoruz.

Bu sesin amacı ise düşük hızlarda (yaklaşık 30 km/s'ye kadar) ara yollar gibi yerlerde korna ile sükuneti bozmak yerine, bu tatlı ses ile yoldaki insanları uyarmak şeklinde. Buna benzer uygulamaları zaman zaman diğer bazı elektrikli otomobil üreticilerinden gördüğümüz için, bu uygulama aslında ilk de olmuyor.

Hatta Tesla, araçlarında korna yerine sürücülerin istedikleri müzikleri çalabilmelerini bile sağlıyor. Tabii bazı sürücüler bu işi eğlenceye vurarak çok ilginç sesleri de araçlara yükleyebiliyorlar.

Nissan Leaf'e dönersek, bu hafif korna gibi de nitelendirilebilecek sesin aracın 2021 güncellemeleriyle birlikte duyurulduğunu söyleyebiliriz. O güncellemeler arasında araç içi wi-fi, Apple CarPlay ve Android Auto bağlantıları gibi özellikler de yer alıyor.

Nissan'ın Leaf'teki "Canto" isimli bu sesinin, aracın hızlanma ve yavaşlama durumlarına göre farklı tonlarda ayarlandığını ve etraftaki insanları daha iyi uyarmasının sağlandığını da belirtmiş olalım. Nissan, otomotiv sektörünün elektrikli geleceğe hızla yönelmesi sebebiyle bu gibi seslerin daha yaygın kullanım alanları bulacağını da düşünüyor.

Ayrıca firma, bu sesi hazırlarken bile çok uzun geliştirme süreçleri düzenlemiş. Yani sesin kimseyi rahatsız etmeyecek boyutta olmasına ve toplumun genel algısına uygun olmasına özen gösterilmiş.