Bildiğiniz üzere Tesla Model S ve Model X, bu yılın başlarında makyajlanmaya başlandı. Geçtiğimiz Haziran ayında da makyajlı Tesla Model S'in ilk teslimatları gerçekleşti. Henüz makyajlı Model X'ten ise pek haber yok.

Model S'in bu makyaj operasyonuyla birlikte araç birçok yeni özelliğe kavuştu. Bunlardan birisi de vites kontrolcüsünün ortadan kalkmış olması oldu. Kullanıcılar vites değiştirmek için multimedya ekranının kenarında parmaklarını yukarı veya aşağıya oynatmak durumundalar. Park vitesi için de ekranın üst kısmındaki "P" harfine dokunmak yeterli.

Tüm bunlara ek olarak makyajlı Model S, "Auto Shift" yani "Otomatik Olarak Vites Değişimi" anlamına gelen bir özelliğe de sahip. Bu özellik, Autopilot sisteminin kameralarını kullanarak aracın hangi vitese geçmesi gerektiğine kendiliğinden karar verdiği bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin bir park yerindesiniz ve geri geri çıkış yapacaksınız, araç otomatik olarak geri vitese geçiş yapıyor.

Hemen aşağıdaki tweet diyaloğundan da gördüğümüz üzere Tesla'nın CEO'su Elon Musk, bu otomatik vites kararı verme özelliğinin, yani "Auto Shift"in Model 3 ve Model Y modellerine de bir opsiyon olarak ekleneceğini açıkladı. Tabii Musk, bu özelliğin FSD (Full Self Driving) adlı yeni daha gelişmiş otonom sürüş sistemine sahip araçlarda kullanılabilir olacağını da belirtti.