Honda, elektrikli otomobil sektöründe gücünü artırmak istiyor!

Honda'nın CEO'su Toshihiro Mibe, yakın zaman önceki bir basın açıklamasında firmanın elektrikli otomobil planları doğrultusunda işbirliklerine açık olduğunu belirtti. Bunun gerekçesi olarak da Honda'nın elektrikli modellerinin maliyetlerini biraz daha azaltmak olduğu gösterildi.

CEO açıklamalarının devamında, "Honda'nın planlarına fayda sağlayacak ortaklıklara olumlu bakacağız. Kuracağımız bir ortaklık, elektrikli otomobil üretimimizi olumlu etkileyebilir ve bu alandaki kapasitemizi artırmamızı sağlayabilir." gibi cümlelere de yer vermiş.

Bu planlar doğrultusunda, Honda'ya uygun ortak bir markanın hangi marka olacağını ise tahmin etmek şimdilik zor. Fakat otomotiv sektöründe son dönemde ortaklıkları çok fazla duyuyoruz. Örnek vermek gerekirse FCA ve PSA grupları bile birbirleriyle birleşerek, Stellantis adındaki ortak şirketi kurdular.

Honda'nın gelecek planları arasında da 2040 yılından itibaren sıfır emisyonlu modeller sunma planı yer alıyor. Firmanın kısa dönem planlarına bakıldığında da ABD'li otomotiv devi General Motors ile bir ortaklığı görülüyor. Bu ortaklık çerçevesinde Honda, 2 adet (birisi Honda birisi de Acura olmak üzere) yeni elektrikli modelinin bazı kısımlarını GM'den temin edecek.

İki firmanın ortaklığı, elektrikli modellere ek olarak hidrojen yakıt hücreleri ve otonom sürüş sistemleri konularını da kapsıyor. Honda ayrıca tüm bunlara ek olarak 2025 yılı ve sonrasında, e:Architecture adını verdiği bir elektrikli otomobil platformu da ortaya koyacak. 

Maliyetleri kısmak açısından İngiltere, Türkiye ve Japonya'daki bazı tesislerini kapatan Honda'nın elektrikli otomobiller konusunda GM dışında hangi marka ile ortaklık kuracağı ise şimdiden merak konusu olmuş durumda diyebiliriz.