Hava koşulları, elektrikli otomobillerin menzillerini çok etkiliyor!

Elektrikli otomobillerin bataryalarının menzil değerlerini birçok çevresel faktör etkileyebiliyor. Bunlardan en önemlisi de hava sıcaklığı olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü soğuk iklim bölgelerinde elektrikli otomobillerin bataryalarının doluluk oranları büyük ölçüde düşüş gösterebiliyor. Tabii ters mantıkla aşırı sıcak havalarda da bataryalar ideal sıcaklıklara ulaşmak için bir miktar enerji kulalnıyorlar.

Fakat genel olarak, elektrikli otomobillerin çok soğuk ve çok sıcak iklimlerden ziyade ılık iklimleri sevdiğini söyleyebiliriz. Carinsurance.ae adlı bir internet sitesinin yaptığı araştırma da elektrikli otomobillerin en çok hangi şehirlerde uygun batarya koşulları yakalayabildiği üzerine olmuş. 

Bu ölçüm yapılırken, dünyanın en çok satan elektrikli otomobili konumundaki Tesla Model 3'ün baz alındığı belirtiliyor. Tabii aracın hangi versiyonunun seçildiği belirtilmemiş. Fakat elektrikli otomobillerin batarya teknolojileri an itibariyle aynı olduğu için, bu çıkan sonuçları genel olarak rahatlıkla kabul edebiliriz.

Şehirler de tabii ki dünyanın çok farklı yerleri göz önüne alınarak hazırlanmış. Hemen aşağıda, iklim koşulları sayesinde elektrikli otomobillerin en iyi menzil değerleri sunduğu 5 şehir yer alıyor.

Elektrikli Otomobillere En İyi Menzil Sunan Şehirler (Hava Koşulları Bakımından)
Elektrikli Otomobillere En İyi Menzil Sunan Şehirler (Hava Koşulları Bakımından)

Hemen aşağıda da elektrikli otomobillerin, yıllık düşük hava sıcaklık ortalaması sebebiyle en düşük menzil değerlerini sunduğu 5 ülke yer alıyor. Bunların hepsi de Avrupa'nın soğuk ülkelerinin şehirleri olarak görünüyor.

Elektrikli Otomobillere En Kötü Menzil Sunan Şehirler (Hava Koşulları Bakımından)
Elektrikli Otomobillere En Kötü Menzil Sunan Şehirler (Hava Koşulları Bakımından)