Elon Musk Twitter'dan bildirdi.

Tesla, Supercharging Network denilen hızlı şarj ağını geliştiriyor. Bu haber doğrudan Tesla'nın CEO'su Elon Musk'ın tweet'i ile ortaya çıktı.

Elon Musk o tweet'inde, Supercharger hızlı şarj istasyonlarının V3 adlı en güncel versiyonlarının 300 kW maksimum güce çıkartılacağını açıkladı. Bu istasyonlar (Supercharger V3), an itibariyle maksimum olarak 250 kW (peak) güç verebiliyor. Böylelikle Tesla'ların şarj sürelerinde bir miktar iyileştirme yapılmış olacak.

Ayrıca bu haber bizim için sürpriz de olmuyor. Zira Elon Musk, makyajlı Tesla Model S'in 3 elektrik motorlu ve 1.020 beygir güç üreten yeni Plaid versiyonunun ilk teslimat etkinliğinde bu durumun ipuçlarını vermişti. Kendisi o etkinlikte (geçtiğimiz Haziran ayında) Supercharger istasyonlarının 280, 300 ve 350 kW seviyelerine adım adım çıkarılacağını belirtmişti.

Bunlara ek olarak, Tesla'nın mevcut Supercharger V3 istasyonlarını mı geliştireceği, yoksa Supercharger V4 gibi bir isimle yeni istasyonlar mı getireceği ise henüz bilinmiyor.

 

Ayrıca makyajlanarak güncellenen Tesla Model S ve X'in daha gelişmiş bir batarya mimarisine sahip olduğunu biliyoruz. Bu araçlar, 250 kW maksimum şarj gücünü makyajsız versiyonlarına göre daha uzun süre devam ettirebiliyorlar.

Yani şarj grafiği olarak düşünürsek, grafiğin tepe (peak) noktası daha fazla sürdürülüyor. Böylelikle daha verimli bir şarj işlemi ve daha kısa bir şarj süresi elde ediliyor. Bu durum aslında, bu araçların 300 kW gibi güçlere kadar şarj edilebileceğinin de zaten bir göstergesi olmuştu diyebiliriz.

Tesla Supercharger istasyonlarının 250 kW maksimum güçten 300 kW maksimum güce çıkacak olması, %20 oranında bir maksimum güç artışı anlamına geliyor. Fakat bu durum, şarj süresinin %20 oranında kısalacağı gibi düşünülemez. Çünkü şarj süresi, maksimum güce değil de ortalama güce göre hesaplanabilir. Zira araçlar şarj olurken, örnek vermek gerekirse 30 dakikalık bir şarj süresi var ise o 30 dakikanın tümünde 250 kW veya 300 kW gibi yüksek güç değerlerinde şarj olmuyor. 

Son olarak Tesla'nın bu 300 kW'lık şarj istasyonu yatırımının, geliştirilmekte olan ve oldukça yüksek kapasiteli bataryalarla donatılacak olan Tesla Cybertruck gibi araçlar için de olumlu olacağını belirtmiş olalım.