Firma, %50'ye varan oranlarda menzil artışı iddia ediyor!

Elektrikli otomobillerde klima sistemi oldukça önemli bir konu. Çünkü kabinin ısıtılması ve soğutulması için araçların bataryalarından azımsanmayacak miktarda güç çekiliyor ve menzil değerleri bu durumdan fazlasıyla etkileniyor.

Örnek vermek gerekirse Tesla, bu konuda faydalı olması için son yıllarda araçlarında ısı pompası (heat pump) denilen parçaları kullanmaya başladı. Isı pompaları, kabin ısıtmasında fark yaratarak araçların menzil değerlerine de belirgin derecede olumlu etki etti. Fakat görünüşe göre meşhur Japon soğutma firması Daikin'in bu konuda harika bir çözümü var!

Daikin, yeni bir klima geliştirdiğini ve bu klimanın elektrikli otomobillerde menzili %50'ye varan oranlarda artırabileceğini söylüyor. Tabii bu oranın ne kadar gerçekçi olduğu an itibariyle tartışmaya açık. Zira %50'ye varan oranlardaki o menzil artışı inanılmaz bir miktara karşılık geliyor. Daikin firması bu ürününün 2025 yılında satışa sunulacağını, yani piyasaya çıkacağını da açıklıyor.

Bildiğiniz üzere klimalar kompresör yani havanın sıkıştırılması mantığıyla çalışıyorlar. Daikin de bu yeni klimasının sıkıştırma (kompresyon) için daha az enerjiye ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. Ayrıca Daikin an itibariyle otomotiv sektöründe bir çözüm de sunmuyor. Yani bu yeni soğutma çözümüyle bu sektöre ilk kez giriş yapmış olacak.