Çinli elektrikli otomobil üreticisi NIO, 2025 yılı için büyük planlara sahip. Firma, NIO Power Day adlı geçmiş etkinliğinde de açıkladığı üzere o yıldan itibaren batarya değiştirme (battery swap) istasyonlarının sayısını bir hayli artırmayı planlıyor.

Öncelikle "batarya değiştirme nedir?" diye soracak olursanız, bu sistem, elektrikli otomobillerdeki şarj süresini kısaltmaya yarayan bir sistem şeklinde. Öncelikli olarak NIO'nun ve diğer bazı birkaç markanın kullanmakta olduğu bu sistem kapsamında bir elektrikli araç, şarja takılarak uzun süre boyunca şarj edilmek yerine, bir batarya değiştirme istasyonuna gidiyor.

NIO Batarya Değiştirme (Battery Swap) İstasyonları

Ardından o istasyonda robot, aracın altındaki bataryayı sökerek, yerine tam dolu bir batarya takıyor. Bu işlem sadece 5 dakika gibi bir zaman alıyor ve şarj süresinden büyük ölçüde kurtulunmuş olunuyor.

Çinli NIO, an itibariyle dünya genelinde 301 adet batarya değiştirme istasyonuna sahip. Firma buna ek olarak da 204 adet hızlı şarj ve 382 adet standart şarj istasyonu da sunuyor. Firmanın batarya değiştirme istasyonlarının bugüne kadar toplamda 2.9 milyon kez kullanıldığı da bu teknolojinin "yeni bir teknoloji" olma safhasını çoktan geride bıraktığını gösteriyor.

NIO'nun güncel planlarına baktığımızda ise batarya değiştirme istasyonu sayısını yıl sonunda 700 adede çıkarmayı planladığını görüyoruz. Firmanın 2025 yılında da bu istasyonlarının toplam sayısını 4.000 adede çıkarmayı planladığı görülüyor. Bunlardan 1.000 adedinin Çin'in dışında yer alacağı da belirtiliyor.

NIO'nun Çin'in dışında ilk batarya değiştirme istasyonlarını Norveç'e 2022 yılında kuracağını da biliyoruz. Çünkü firma, Çin dışında ilk olarak satışlarına elektrikli otomobil cenneti diyebileceğimiz Norveç'te başladı.

Galeri: NIO Batarya Değiştirme (Battery Swap) İstasyonları