Ram'in diğer modellerinin de zamanla elektrikleneceği şüphesiz!

Stellantis şirketinin (FCA ve PSA Gruplarının birleşim şirketi) EV Day 2021 adlı elektrikli otomobil etkinliğinde birçok önemli yeni bilgi ortaya çıktı. Bunlardan birisi de FCA Grubu bünyesinde yer alan ve eskiden Dodge markasına bağlı olan Ram'in, elektrikli bir pick-up hazırlığında olması oldu.

ABD'de fazlasıyla kızışmış durumda olan elektrikli pick-up segmentine giriş yapacağını açıklayan Ram, o modelinde 800 km gibi iddialı bir menzil değeri sunacağını da belirtti. Stellantis'in 160 kWh ile 200 kWh arasında değişen kapasitelerde bataryalar yerleştireceği şasisinin ilk görüntüsü ise aşağıdaki gibi paylaşıldı.

Ram Elektrikli Pick-up İpucu (Teaser) Görüntüleri

Bu şasinin (platform da diyebiliriz), maksimum olarak 600 kW (820 beygir civarı) güç ve 4 tekerden çekiş sistemi sunacağı da belirtildi. Ram'in bu iddialı özellikler ile gelecek olan elektrikli pick-up'ını 1500 BEV olarak adlandıracağını da öğrenmiş bulunuyoruz.

Galeri: Ram Elektrikli Pick-up İpucu (Teaser) Görüntüleri

Bu aracın üretiminin 2024 yılında başlayacağı da açıklandı. Bu tarih de açıkçası rakiplerinin biraz gerisinde kalıyor. Çünkü Rivian markası, R1T adlı elektrikli pick-up'ının satışlarına önümüzdeki aylarda başlayacak. Diğer yandan Tesla Cybertruck'ın da 2022 yılının başlarında satışı başlayacak gibi görünüyor.

Stellantis, düzenlediği o etkinlikte Range Electric Paradigm Breaker (REPB) adını verdiği bir teknolojiden de bahsetti. Bu teknolojiyi yeni bir hibrit veya hidrojen yakıt hücresi teknolojisi olarak tahmin ediyoruz. Hatta batarya değiştirme (battery swap) teknolojisi de olabilir. Fakat Stellantis'in bu yeni projesiyle ilgili, isminin dışında henüz hiçbir bilgimiz bulunmuyor.