ABD'li motosiklet üreticisi Harley-Davidson, son yıllarda düşen satışlarını canlandırmak için farklı ataklar içerisine giriyor. Örneğin firma, farklı motosiklet firmalarıyla ortaklık kurarak düşük motor hacmine (düşük cc'ye) sahip bazı motosiklet modelleri ortaya koyma planına sahipti.

Firma bu plana ek olarak, Harley-Davidson LiveWire adlı elektrikli motosiklet modelini de geçtiğimiz yıllarda tanıttı. Daha sonra ise bu yılın geçtiğimiz aylarında firma, LiveWire ismini bir alt marka hâline getirme planını açıkladı ve bu planı uygulamaya koydu.

LiveWire alt markasının ilk modelinin ise ONE isimli bir elektrikli model olacağı söylentileri son zamanlarda ortalıkta dolaşıyordu. Harley-Davidson da 8 Temmuz itibariyle resmi bir açıklama yaparak bu söylentilere son noktayı koydu.

15.4 kWh'lık bir bataryaya sahip olarak gelen bu LiveWire ONE adlı yeni elektrikli motosikletin 0-100 km/s hızlanma süresinin de 3.0 saniye civarında harika bir değer olduğu belirtiliyor. Maksimum hız değeri de 180 km/s olarak açıklanıyor. Motosikletin şarj durumu ise 1 saatte %100 doluluğa ulaşabilecek olarak açıklanıyor. Menzil değeri ise şehir içinde 230 km şeklinde açıklanmış. Tabii bu değerin ne kadar tutturulabilir olduğunu zamanla bu motosikletin gerçek dünya testlerinden öğreneceğiz.

LiveWire ONE Elektrikli Motosikleti

Motosikletin diğer özelliklerine baktığımız zaman gelişmiş Showa süspansiyonlara, 17 inç tekerleklere, Michelin Scorcher Sport lastiklere, önde 4 pistonlu radyal Brembo monoblok frenlere, arkada ise 2 pistonlu frenlere sahip olduğunu görüyoruz. Koltuk yüksekliği 76 cm, yerden yükseklik de 13 cm olarak açıklanmış durumda. Motosikletin boş ağırlığının da 255 kg olduğunu öğreniyoruz.

LiveWire adlı alt marka, ONE adındaki bu elektrikli şehir motosikleti modelinin ABD başlangıç fiyatını da 22.000$ olarak belirlemiş. Bu da daha önceki Harley-Davidson LiveWire'ın 30.000$'lık fiyatına göre belirgin derecede daha uygun bir fiyat olarak karşımıza çıkıyor.

Ayrıca LiveWire ONE'ın halka açık ilk sunumu IMS Outdoors North California adlı bir etkinlikte gerçekleşecek. 18 Temmuz tarihindeki o etkinlikte bu motosiklet ile kısa test sürüşleri yapılabileceği de belirtiliyor. O etkinlikte bu motosikletle ilgili bolca yoruma ve görüntüye ulaşacağımızı düşünüyoruz. LiveWire adlı alt markanın internet sitesinden (LiveWire.com) daha fazla inceleme de yapabilirsiniz.