Fakat aracın seri üretimine henüz karar verilmiş değil.

Volvo'nun performanslı otomobil birimi Polestar, bildiğiniz üzere geçtiğimiz yıllarda bir marka hâline getirildi. Elektrikli otomobiller üreten bir marka olan Polestar, bugün 2021 Goodwood Hız Festivali kapsamında yeni bir aracını tanıttı. Tanıtılan o araç, Polestar 2 adlı mevcut elektrikli sedan modelin performans odaklı bir versiyonu olarak karşımıza çıktı.

Bu aracı henüz bir konsept olarak nitelendirebiliriz. Çünkü Polestar, 476 beygir güç üreten bu versiyonun seri üretime alınacağını henüz açıklamadı. Zaten firma da bu aracı "experimental vehicle" yani "test aracı" olarak nitelendiriyor.

Bu aracın, orijinal Polestar 2'ye göre daha sportif ön ve arka süspansiyonlara, biraz daha genişletilmiş çamurluklara (tekerlekler arası genişlik 10 mm artmış) ve 25 mm kadar alçalan gövdeye sahip olduğunu görüyoruz.

Galeri: Polestar 2'nin Performanslı Versiyonu Goodwood'da

Aracın ayarlanabilir Öhlins amortisörlerinin orijinallerine (standart Polestar 2'de de Öhlins amortisörler var fakat bu kadar sert değil) göre %30 oranında daha sert olduğu ve bu sayede daha dinamik bir sürüş sunulduğu da belirtiliyor. Bu dinamik sürüşü tamamlayan öğeler arasında 21 inç'lik jantlar ve Pirelli P-Zero Rosso lastikler yer alıyor. Ayrıca aracın ön frenlerinin 6 pistonlu Akebono markalı frenler oldukları görülüyor.

Polestar 2'nin elektrik gücü de normalde 300 kW yani 408 beygir şeklindeydi. Bu değer bu test aracında 350 kW yani 476 beygir güce ulaştırılmış durumda. Standart araç 0-100 km/s hızlanmasını 5 saniyede tamamlıyordu. Bu güç artışı ve diğer bazı değişiklikler ile aracın hızlanmasının gözle görülecek miktarda iyileştiğini öngörebiliriz.