BMW, diğer birçok otomobil üreticisi gibi son dönemde elektrikli modellere yoğunlaşan markalardan oldu. Örnek vermek gerekirse firma, X3 modeli üzerine hazırladığı iX3 adlı elektrikli SUV'sini dünya genelinde satışa sundu. Hatta bu araç ülkemizde de satılıyor!

Buna ek olarak firmanın son dönemde tanıtmış olduğu iX adlı bir diğer elektrikli SUV modeli ile i4 adlı elektrikli sedan modeli de yakın zaman önce üretime girip satışa sunuldu. i4 ise isminden ve görünümünden anlaşılabileceği üzere 4 Serisi Gran Coupe modelinin tamamen elektriklisi niteliğinde bir model.

BMW iX (2021)
2022 BMW i4 eDrive 40 ve M50

i4 ve iX hemen hemen aynı dönemde satışa sunulduğu için bunlardan hangisinin daha çok talep gördüğü de merak konusu olabilir. Biz de bu haberimizde bu konuya açıklık getirmek istedik. i4Talk.com adlı forum sitesinin sağladığı bilgiye göre i4, ABD'de şimdiden 2.100 adet sipariş almış durumda. Fakat iX modelinin 1.000 adet siparişi bile henüz yakalayamadığı belirtiliyor. Yani arada en az 2 katlık bir sipariş farkı söz konusu. Bu da i4'ün oldukça iyi bir çıkış yapacağı anlamına geliyor.

BMW, i4 modelinin Tesla Model 3'e rakip olacağını da açıklıyor. Fakat BMW i4 an itibariyle ABD'de 55.400$'dan başlıyor. Model 3'ün baz versiyonunu başlangıç fiyatı ise 40.000$ civarında. Hatta Model 3 Performance adlı en üst seçenek de 56.000$ seviyesinde.

Ayrıca Tesla, elektrikli otomobiller konusunda da kendisini ispatlamış bir marka olduğu için Model 3 modeliyle satış rekorları kırıyor. Yani BMW i4 ve diğer birçok elektrikli sedanın Model 3 ve Model S karşısında işi gerçekten zor. Fakat az önce de belirttiğimiz gibi i4'ün gerçekten iyi bir çıkış yakaladığını görebiliyoruz.

BMW i4'ün iX modeline göre daha çok satmasının bir diğer sebebi de az önce bahsettiğimiz 55.000$'lık başlangıç fiyatı olabilir. Çünkü iX için belirlenen ABD başlangıç fiyatı 83.000$ gibi çok daha yüksek bir miktar şeklinde. Hatta bazı opsiyonlar eklendiğinde aracın 100.000$ seviyesini geçmesi pek de zor olmuyor.