Tesla'nın CEO'su Elon Musk, Twitter üzerinden Tesla Cybertruck hakkında yeni bazı açıklamalarda bulundu. Kendisi ilk olarak, aracın seri üretime girecek versiyonunun; geçtiğimiz haftalarda Kaliforniya, Teksas ve New York'ta kamuoyuna gösterilen versiyon ile neredeyse tamamen aynı olacağını belirtti. Yani Cybertruck'ın tasarımında, üretime geçilirken bir değişim olmayacak.

Elon Musk bunun dışında, Cybertruck'ın arka tekerleklerinin de direksiyon sistemine bağlı olacağını belirtti. Yani araçta 4 tekere birden etki eden direksiyon sistemi bulunacak. Bunu da en yeni Mercedes-Benz S-Serisi gibi araçlarda gördük. Bu teknolojide arka tekerlekler park manevralarında ön tekerlekler ile ters yöne dönerek aracın manevra kabiliyetini artırıyor.

Yüksek hızlarda da ön tekerlekler ile aynı yönde dönerek aracın viraj kabiliyetini yani yol tutuşunu olumlu etkiliyor. Tabii arka tekerleklerin dönüş açıları, ön tekerleklere göre oldukça düşük açılar şeklinde oluyor. Tesla Cybertruck'ın devasa boyutları göz önüne alınırsa, bu teknolojinin zaten bu araca gerektiğini söyleyebilirdik.

Tabii Elon Musk'ın Cybertruck için "rear wheel steering" olarak adlandırdığı bu sistemin detaylarını bilmiyoruz. Yani GMC Hummer EV (Cybertruck'ın en önemli rakiplerinden) modelinden örnek vermek gerekirse, o araç Crab Mode (Yengeç modu) adlı bir sürüş modu sayesinde çapraz olarak hareket edebiliyor. Elon Musk'ın çılgın projelere imza atan birisi olduğu göz önüne alınırsa, Hummer EV'deki o özelliği de Cybertruck'ta görürsek şaşırmayacağız.

Elon Musk, son tweet'inde de "Lot of other great things coming." şeklinde bir cümle kullanıyor. Yani Türkçeye çevirirsek, "Diğer bazı harika özellikler de geliyor." dediğini söyleyebiliriz.

InsideEVs Türkiye Youtube kanalımızın ilk videosunu izlemeyi de unutmayın!