İsveçli Volvo, otomotiv dünyasında elektrikli otomobillere en çok önem markalardan birisi şeklinde. Volvo, geçtiğimiz günlerde düzenlediği bir etkinlikte, elektrikli otomobiller konusundaki gelecek planlarından bahsederken, bir de Concept Recharge adlı yeni elektrikli konsept otomobilini tanıttı.

Bu aracın sıfırdan geliştirilmiş bir elektrikli otomobil platformu üzerine düşünüldüğü belirtiliyor. Araçta bu sebepten dolayı da ne bir ön ızgara ne de alt kısmında karmaşık mekanik parçalar görülüyor. Volvo, bu aracın firmanın yeni tasarım anlayışını yansıtan bir konsept olmasından ötürü son derece önemli olduğunu da belirtiyor.

Galeri: Volvo Concept Recharge

Volvo, bu aracı tasarlarken aracın oldukça ferah olmasını istemiş. Bu sebepten dolayı aracın tekerlekleri köşelerine doğru uzaklaştırılmış ve aks mesafesi de yüksek tutulmuş. Yani aracın iç mekanda oldukça başarılı bir iç hacim sunduğunu görebiliyoruz. Ayrıca şaft tüneli gibi yükseltilerin bulunmadığı tamamen düz bir zeminin yaratılması da yine çok kullanışlı olmuş görünüyor.

İç mekanda konsolda 15 inç'lik dikey bir multimedya ekranı da görüyoruz. Onun karşısında ise kol dayama bölmesi ve eşya koyma gözleri görülüyor. Aracın iç mekanının da aynı dış tasarımı gibi minimalist (sade) olduğunu ve açık renklerin tercih edildiğini de görüyoruz.

Volvo'nun bu konsept aracı üretime alıp almayacağı bilinmez fakat önemli bir model olmasının vurgulanması, ilerideki Volvo modellerine ışık tuttuğunu da zaten gösteriyor. Ayrıca aracın genel görünüşünün Volvo SUV'lerinden ziyade, Volvo'nun Cross Country isim takısına sahip station wagon modellerine daha çok benzediği de tespitlerimizden birisi oluyor.