Nissan'ın Avrupa satışları için çok mantıklı bir yatırım olacaktır.

Gelen çeşitli haberlere göre Nissan, yakın zamanda bir elektrikli otomobil batarya fabrikası açmayı planlıyor. Bu haberler, firmanın İngiltere'nin Sunderland kentinde, Envision AESC ile ortak çalışma sonucunda böyle bir fabrika kurulacağını işaret ediyor.

Envision AESC ise hisselerinin %20'si Nissan'a ait olan bir şirket şeklinde. Bu şirket, Nissan'ın Sunderland tesislerinde an itibariyle de bir üretim bölgesine sahip. Fakat o bölgenin üretimi yıllık 1.9 GWh gibi limitli bir miktar şeklinde.

Envision AESC firması ayrıca yakın zaman önce Renault ile ortaklaşa olmak suretiyle Fransa'da bir batarya fabrikası (gigafactory) kuracağını da açıklamıştı. Görünüşe göre de firmanın ikinci batarya fabrikası İngiltere'de kapsamlı tesisleriyle üretim yapan Nissan ile ortaklaşa kurulacak.

Analizlere göre Nissan'ın Sunderland tesislerinin ilk aşamada yıllık 6 GWh'lık batarya üretimi yapabileceği, ilerleyen zamanlarda bu kapasitenin 18-20 GWh'a yükseltileceği belirtiliyor. Haberlerin devamında, Nissan'ın bu batarya fabrikası duyurusunun, yeni bir tamamen elektrikli model duyurusu ile eşzamanlı olarak yapılabileceği bilgisi de yer alıyor.

Bu iddia da mantıklı görünüyor. Zira Nissan, Ariya adlı güncel bir elektrikli SUV modeline sahip olsa da LEAF adlı elektrikli hatchback modeli eskimiş ve rekabetin gerisinde kalmış görünüyor. Bu durumda Nissan'ın LEAF modelini güncellemek, yerine yeni bir model getirmek, ya da hem yeni bir model getirip hem de LEAF'i güncellemek gibi hamlelerde bulunması gerekiyor.

Ayrıca Nissan'ın ilk aşamada 6 GWh'lık batarya üretimi yapacağı bilgisinin aktarıldığını söylemiştik. Bu da 100 kWh batarya paketlerinden hesap edilirse 60.000 adet elektrikli araca karşılık geliyor. Bu miktar da Nissan'ın an itibariyle Avrupa'daki elektrikli araç pazar payını rahatlıkla karşılayabilecek bir değer olarak karşımıza çıkıyor.

Son olarak İngiltere'nin son dönemde fazlasıyla popüler olduğunu belirtebiliriz. Çünkü Tesla'nın da orada bir batarya tesisi kuracağı söylentileri ortalıkta dolaşıyor.