Oshkosh Defense, mekanik anlamda Ford'dan büyük destek alacak.

ABD'nin yeni nesil posta araçlarının ihalesini Oshkosh Defense adlı Kanadalı şirketin kazandığını sizlere aylar önceki bir haberimizde açıklamıştık. Firma, ihaleyi kazanmasının ardından da bu aracın detaylı görüntülerini paylaşmış, aynı zamanda aracın hem benzinli hem de elektrikli seçeneklere sahip olacağını açıklamıştı. Hatta bu ihaleye ülkemizi temsilen Karsan firmasının da katıldığını belirtmiş olalım.

Oshkosh'un 6 milyar dolarlık bir kontrat imzaladığı ve ABD Posta Servisi (USPS) için önümüzdeki 10 yıllık süreçte 50.000 ile 165.000 adet arasında yeni posta aracı sağlayacağını biliyoruz. Bugün öğrendiğimiz bilgiye göre de firma, bu araçların motor sistemleri konusunda ABD'li otomotiv devi Ford'dan destek alacak. Ford'un bu firmaya hem benzinli hem de elektrikli motorlar konusunda destek olacağı yani tedarikçi gibi çalışacağını öğreniyoruz.

Oshkosh'un ilk posta (kargo da denilebilir) aracı üretimi ise 2023 yılında başlayacak. Kontratın detaylarına baktığımızda ise firmanın bu araçlarının sadece %10'unun elektrikli olacağını görüyoruz. Bu da ABD'li vatandaşlar için bir hayal kırıklığı olabilir. Çünkü elektrikli mobiliteye yönelinen bu dönemlerde, geleceğe yönelik bir yatırım projesinin sadece %10'unun elektrikli olması düşük bir oran olarak karşımıza çıkıyor.

Ford'un Oshkosh Defense firmasına benzinli ve elektrikli motorlara ek olarak batarya parçaları, süspansiyon parçaları gibi parçaları da sağlayacağını öğreniyoruz.

Galeri: Oshkosh Defense ABD Posta Servisi (USPS) Aracı