Mini Cooper'ın ilk nesli yani orijinal Mini, isminin hakkını veren son derece ufak bir otomobil olarak üretilmişti. Bu otomobil, hepimizin bildiği üzere de yıllar boyunca biraz büyümüş olsa bile bir ikon olarak kalmaya devam etti.

Mini'nin anavatanı olan İngiltere'de "London Electric Cars" adlı bir şirket, isminden de anlaşılabileceği üzere Londra'da elektrikli otomobiller üzerine çalışıyor. Firmanın asıl alanı ise standart (içten yanmalı) motorlu araçları elektrikli araçlara çevirmek şeklinde denilebilir.

LEC Mini EV Dönüşümü

Bu haberimizin içeriği olan orijinal Mini'nin bir örneği ise bu firma tarafından, Nissan Leaf'in elektrik altyapısı kullanılarak elektriklendirilmiş. Aracın ufak boyutundan dolayı Leaf'in büyük bataryası sığdırılamamış ve 20 kWh'lık bir batarya seçilmiş. Bunun da orijinal Mini'ye tek şarj ile 100 km civarında menzil sunduğu belirtiliyor. Firma ayrıca müşteri isteğine göre batarya boyutunun bir miktar daha artırılabileceğini de belirtmiş.

LEC Mini EV Dönüşümü

Aracın motoru hakkında detay verilmese de 1.jenerasyon Nissan Leaf'in motorunun kullanıldığı biliniyor. O motor da 110 beygir güç ve 280 Nm tork üretiyor. Tabii bu değerleri bu ufacık Mini'de düşündüğümüz zaman ortaya çok yüksek bir performans çıkabilir. Bu sebepten dolayı firma, bu değerleri biraz kısıp, menzilden kazanmış olabilir.

Firma, bu dönüşümün maliyetinin 25.000 İngiliz Sterlini (GBP) olduğunu da belirtiyor. Ayrıca orijinal bir Mini'ye sahip olmayanlar için bu aracın ücreti mukabilinde temin edilebileceği de belirtilmiş. Bu firmanın eski Land Rover'lar, Morris Minor ve Traveller gibi birçok aracı da elektrikli araçlara dönüştürdüğünü de belirtmiş olalım.