ID.4 GTX, iyi hızlanan pratik bir elektrikli SUV arayanlar için ideal bir seçenek olarak görünüyor.

Volkswagen, bildiğiniz üzere ID adlı elektrikli otomobil serisini genişletmekte azimli bir politika izliyor. Firma, ID.4 adlı elektrikli SUV modelinin de beğenilmesi ve yoğun talep alması üzerine (hatta dünyada yılın otomobili seçildi) bu aracın GTX adlı performanslı bir türevini de ortaya koydu.

ID.4 GTX, her iki aksta yer alan birer adet elektrik motoru, 4 tekerden çekiş sistemi ve 300 beygir gücü ile gerçekten performanslı bir SUV olarak karşımıza çıktı. Volkswagen, bu aracın 0-100 km/s hızlanma değerini de 6.2 saniye şeklinde açıkladı. Bu haberimize konu olan video ise otoban hızlanmaları videolarıyla meşhur olan Automann-TV adlı YouTube kanalından geliyor.

Bu kanal, ID.4'ün bu performanslı GTX versiyonu ile Almanya otobanlarının hız sınırı olmayan kesimlerinde hızlanma videoları çekmiş. Bu sayede kağıt üstünde çok fikir vermeyen o sayıların gerçek dünyada nasıl bir karşılığı olduğunu açıkça görebiliyoruz. Bu hızlanma performansında ID.4'ün ve GTX türevinin 500 km menzil sunabilen pratik bir elektrikli SUV olduğunu da göz önüne alırsak, aracın oldukça başarılı olduğu kanaatine varıyoruz.

Fakat aracın maksimum hız değeri 180 km/s'ye sınırlandırılmış durumda olduğu için çok yüksek süratlere çıkamıyor. Bu da aracın elektrikli bir araç olduğu göz önüne alındığı zaman zaten gayet yeterli görünüyor. Ayrıca bildiğimiz üzere Volvo gibi bazı markalar, elektrikli olmayan araçlarına dahi güvenlik amacıyla 180 km/s'lik elektronik hız limitörü ekliyor.

Galeri: Volkswagen ID.4 GTX (2021)