Elektrikli otomobiller için özel bir platform geliştirmek, büyük otomobil markaları için mümkün olsa da her marka için mümkün olamayabiliyor. Bu sebepten ötürü bazı üreticiler, mevcut araçları üzerine doğrudan elektrikli versiyon dönüşümü yapabiliyorlar. Güney Koreli SsangYong markası da bu yöntemi uygulayacak.

Crossover ve SUV modelleriyle ön plana çıkan SsangYong markası, ülkemizde de bilinen bir crossover olan Korando modelini elektriklendirmeye hazırlanıyor. Bu aracın elektrikli versiyonu Korando e-Motion olarak adlandırılacak iken, üretiminin geçtiğimiz hafta başladığı da açıklandı. Ayrıca teslimat tarihi olarak da Ağustos ayı işaret ediliyor.

Fakat diğer yandan, aracın resmi tanıtımı henüz gerçekleşmedi. Bu sebepten dolayı batarya kapasitesi, motor gücü, şarj süresi vb. hiçbir teknik bilgisine sahip değiliz. Tabii haberimizin üstünden görmekte olduğunuz resmi görüntüsüne sahibiz ve aracın nasıl görüneceğini bu sayede açıkça görebiliyoruz.

Aracın tasarımında standart Korando'dan farklı olarak kapalı bir ön ızgara, aerodinamik olması amacıyla kollarının arası kapalı tasarlanan jantlar ve mavi renkli bazı detay parçalar görüyoruz. Bu değişimlerle birlikte, bu araca bakıldığında elektrikli olduğunun hemen anlaşılabildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Galeri: Elektrikli SsangYong Korando ve Elektrikli SsangYong J100'ün Görüntüleri

SsangYong, elektriklenme projesini burada da bırakmıyor. Elektrikli Korando'ya ek olarak J100 adlı bir başka elektrikli modelin daha geliştirme süreci devam ediyor. Sıfırdan geliştirilen bir elektrikli otomobil olacağı belirtilen SsangYong J100'ün arazi odaklı bir SUV olacağını biliyoruz. Yani SsangYong'dan elektrikli bir Jeep Wrangler rakibi gelecek diyebiliriz.

Hemen yukarıdaki fotoğraf galerisinde de J100'ün ipucu (teaser) görüntüsünü görmektesiniz. Aracın boyutlarının da Volkswagen ID.4 ile hemen hemen aynı olacağı belirtiliyor. SsangYong J100 adlı o yeni elektrikli SUV'yi bu yıl sonunda ya da 2022'nin başlarında tamamen görmeyi bekliyoruz.