BMW, 3 Serisi sedan modelini elektriklendirmek üzere çalışmalarını sürdürüyor. Bu haberimize konu olan casus görüntüler, tamamen elektrikli 3 Serisi'nin ilk casus görüntüleri değil. Fakat bu yeni görüntülerde elektrikli 3 Serisi prototipi, kamuflaj miktarını önceki görüntülere göre biraz azaltmış durumda.

Casus görüntüleri incelediğimizde aracın standart bir 3 Serisi'nden farksız olduğunu görüyoruz. Fakat ön kapılarında yer alan "Electric Test Vehicle" yani "Elektrikli Test Aracı" yazısından aracın elektrikli olduğunu anlayabiliyoruz. Bu yazı olmasa bile egzoz çıkışlarının yokluğundan dolayı aracın elektrikli olduğunu anlamak mümkün olacaktı.

Aracın farlarının seri üretim farlar olması da aracın geliştirme sürecinde iyi bir ilerleme kaydedildiğinin bir göstergesi oluyor. Bu farların mevcut 3 Serisi farlarına göre biraz daha farklı tasarımda oldukları da dikkatimizi çekiyor. Hatta buradan, elektrikli 3 Serisi'nin mevcut kasadan ziyade makyajlı 3 Serisi ile birlikte çıkış yapacağını öngörebiliyoruz.

Aracın tamamen kamuflajlı olan ön yüzünde, büyük böbrek ızgaralar yerine kapatılmış bir ön yüz görmeyi bekliyoruz. Zira araç elektrikli olduğu için, yani ön kısımda içten yanmalı bir motoru bulunmadığı için, ön ızgaralardan gelen hava akışına ihtiyaç duymuyor.

Ayrıca casus fotoğrafçılar, bu prototipin uzun aks mesafeli 3 Serisi versiyonu üzerine hazırlanmış olabileceğini belirtiyorlar. Tabii bu konuda henüz bir bilgi bulunmuyor.

"Peki elektrikli 3 Serisi'nin motoru ne olacak?"

Söylentilere göre elektrikli 3 Serisi veya kısaca 3EV, BMW iX3 adlı elektrikli SUV'nin (X3'ün elektriklisi) giriş versiyonu ile aynı motor düzenine sahip olabilir. BMW iX3'ün o giriş versiyonunda da arka aksta yer alan 286 beygir güç ve 400 Nm tork üreten bir elektrik motoru yer alıyor. Aracın sürüş sistemi de bundan dolayı arkadan itiş şeklinde oluyor.

Galeri: Elektrikli BMW 3 Serisi Yeni Casus Fotoğrafları