X5'in bu çevreci yeni versiyonu, 2022'de üretime girecek.

BMW, hidrojen yakıt hücreli (doğrudan hidrojenli de denilebilir) araçlar konusunda ilk planlarını 2019 yılının sonlarında açıklamıştı. Firma o dönemde, i Hydrogen NEXT adlı konsept aracını da göstermişti. O araç, hidrojenli bir BMW X5 şeklindeydi. Tabii o araç o dönemlerde henüz geliştirme sürecinin başlarındaki bir prototip durumundaydı.

BMW şimdi ise hidrojenli X5'in yol testlerine başladığını açıkladı. Yani aracın geliştirme sürecinde önemli miktarda ilerleme kaydedilmiş. Böylelikle hidrojenli BMW X5'in Almanya sokaklarında görülme ihtimali artık söz konusu. Hatta yakın zamanda aracın birçok casus görüntüsünün ortaya çıkacağına da eminiz.

"Peki bu araç ne zaman üretime girecek?"

BMW'nin açıklamalarına göre firma, 2022'nin sonlarında bu aracın seri üretimine başlamayı planlıyor. Fakat bu seri üretimin ilk aşamada sınırlı sayıda başlayacağı da belirtiliyor.

Hidrojen yakıtlı otomobillerden kısaca bahsetmek gerekirse de bu otomobiller, yaklaşık 5 kg civarında kapasiteye sahip hidrojen yakıt tankları bulunduruyorlar. 5 dakikayı geçmeyen bir hidrojen dolum işlemi sonrasında örnek vermek gerekirse Toyota Mirai adlı sedan model, 1.000 km gibi başarılı bir menzil sunuyor.

Ayrıca bu araçlar, hidrojen yakıtını kullanarak elektrik üretiyorlar. Yani gövdelerindeki elektrik motorlarının çalıştırılması amacıyla hidrojeni kullanıyorlar. Bu sebepten dolayı her hidrojenli aracı bir elektrikli araç olarak da görebiliriz. Zira hidrojenli BMW X5'in (i Hydrogen NEXT'in) altyapısının iX3 ile çok şey paylaşacağı da belirtilenler arasında yer alıyor.,

Galeri: Hidrojenli BMW X5'in Yol Testleri Başladı