Bir YouTuber, saatler süren etkinliği 5 dakikalık bir özet video hâline getirmiş.

ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla, makyajlı Model S'i 2021 yılının başında fazla kapsamlı olmadan tanıtmıştı. Fakat o tanıtımda, makyajlı Model S ile birlikte ilk kez ortaya çıkan Plaid adlı güçlü versiyon (1.020 beygir) hakkında pek bir detay öğrenememiştik.

Birkaç kez yaşanan ertelemelerin ardından da nihayet, geçtiğimiz günlerde Tesla Model S Plaid, kapsamlı bir etkinlik ile tanıtıldı. Daha doğrusu aracın ilk teslimatlarının (25 adet) yapıldığı gün, eşzamanlı olarak bir etkinlik düzenlendi.

YouTube üzerinde izlenebilecek olan birkaç saatlik o etkinlik, bir YouTuber tarafından kısaltılarak özet hâline getirilmiş. Haberimizin üstünde de bu özet videoyu görmektesiniz. Buna ek olarak o etkinlik ile ilgili yazdığımız detaylı haberimizi de hemen aşağıdan okuyabilirsiniz.

Model S Plaid hakkında kısa bilgiler vermek gerekirse de araç 3 adet elektrik motoruyla geliyor. Birisi ön aksta, diğer ikisi arka aksta yer alan bu elektrik motorları, kombine hâlde 1.020 beygir güç üretiyor. Aracın 0-100 km/s hızlanma süresi ise 1.99 saniye civarında inanılmaz bir değer olarak karşımıza çıkıyor.

Tabii Tesla, Model S Plaid'e her ne kadar "dünyanın en hızlı otomobili" dese de geçtiğimiz haftalarda tanıtılan Rimac Nevera, 1.85 saniye civarında daha iyi bir 0-100 km/s hızlanma süresine sahip. Tabii Model S Plaid'in 130.000$, Rimac Nevera'nın ise 2.500.000$ fiyatında olduğunu da göz ardı etmemek gerek. Yani bu durumda, Model S Plaid'e "ulaşılabilir otomobiller arasında dünyanın en hızlısı" demek daha doğru.