Model S Plaid'in 1.99 saniyelik 0-100 km/s hızlanması adeta baş döndürücü.

Tesla, 2021 yılının başında makyajlı Model S'i, makyajlı Model X ile birlikte tanıttı. Fakat Model S'in Plaid adlı performanslı versiyonunu o tanıtımda pek detaylı olarak göremedik. Tesla, geçtiğimiz günlerde, Model S Plaid'lerin ilk teslimatlarını bir etkinlik ile birleştirdi ve araç hakkında çok fazla şey öğrenme fırsatı bulduk.

Tabii Model S Plaid'in öne çıkan en önemli özellikleri, performans değerleri oluyor. Çünkü bu araç, ağır bir sedan olmasına rağmen 1.99 saniyelik 0-100 km/s hızlanma süresine ve 322 km/s maksimum hıza (opsiyonel lastiklerle) sahip.

Aracın diğer özelliklerinden kısaca bahsetmek gerekirse de 630 km'lik menzil, 3 adet elektrik motorundan 1.020 beygir güç, 15 dakikalık şarj ile 300 km menzil kazanımı ve 2.070 kg'lık ağırlık değeri gibi şeyleri sıralayabiliriz.

Fakat kağıt üstündeki bu değerler bizlere çok fazla fikir vermeyebilir. O sebepten dolayı Model S Plaid'in geçtiğimiz günlerdeki etkinliği kapsamında ortaya çıkan bazı hızlanma videolarını sizler için derledik. Bu videoları hemen aşağıdan izleyebilirsiniz. 

Örneğin hemen aşağıdaki ilk videoda basın mensuplarının Tesla Model S Plaid'in hızlanmasına verdikleri reaksiyonu da açıkça görüyoruz. Bu ilk videonun 1.dakikası civarında, aracın en hızlı kalkışını sağlayan "Cheetah" yani "Çita" modu da deneniyor.