Elon Musk, makyajlı Tesla Model S'in daha kapsamlı bir tanıtımının bugün gerçekleşeceğini daha önceden açıklamıştı. Bu tanıtım gerçekleşti ve Musk, sözünü verdiği gibi bu tanıtımda aracın performans odaklı yeni Plaid versiyonunu da detaylı olarak kamuoyuna gösterdi.

Hatta rezervasyonları bulunan 25 adet şanslı kişi, makyajlı Tesla Model S Plaid araçlarını bugün teslim aldılar. Tesla, Model S Plaid'i "dünyadaki en iyi otomobil" olarak da nitelendiriyor. Teslimat etkinliği esnasında CEO Elon Musk, aracın 3 adet elektrik motorundan 1.034 beygir güç ürettiğini ve 15 dakikalık bir hızlı şarj ile 300 km menzil kazanabildiğini de açıkladı.

Tesla Model S Plaid Teslimat Etkinliği

Bunlara ek olarak Model S Plaid'in hava sürtünme katsayısının 0.208 Cd. olduğunu da öğreniyoruz. Bu da seri üretim otomobiller arasında dünyanın en düşük hava sürtünme katsayısı olarak nitelendiriliyor.

Musk, tanıtım esnasında Model S Plaid'in yeni akustik camlar sayesinde çok sessiz olduğunu ve buna ek olarak donanımları arasında 22 hoparlörlü ve 920W çıkışlı harika bir ses sisteminin bulunduğunu da belirtiyor.

Tesla Model S Plaid Teslimat Etkinliği

Açıklamaların devamında Tesla Model S Plaid'in arayüzünün, bir Sony PlayStation 5 ile aynı işlemci gücüne sahip olduğu da belirtildi. Hatta Model S Plaid bu konuda da "dünyanın en hızlı arayüz işlemcisine sahip olan otomobili" şeklinde bir rekor sahibi olabilir.

Model S Plaid'in diğer açıklanan özellikleri arasında daha önceden de bilinen 1.99 saniye civarındaki 0-100 km/s hızlanma değeri, 9.23 saniyelik çeyrek mil (400 metre) süresi, 248 km/s'lik maksimum sürati gibi bilgiler yer aldı. Tesla ayrıca bu aracın özel lastiklerle 320 km/s hıza kadar ulaşabileceğini de belirtiyor.

Tesla Model S Plaid Teslimat Etkinliği

Model S Plaid'in elektrik motorlarının güç eğrilerinin de iyileştirildiği ve bu sayede aracın 1.034 beygir gücünü 320 km/s'lik maksimum hızda bile verebileceği de belirtilenler arasında. Teslimat etkinliğinde vurgulanan diğer noktalardan birisi de aracın ısı pompasına ve gelişmiş ısıl donanımlara sahip olması oldu.

Tesla Model S Plaid Teslimat Etkinliği

Aracın ısıl donanımlarının geliştirilmesi ve yeni termal yönetim sistemi sayesinde birden fazla defa hiçbir sorun yaşamadan 0-100 km/s hızlanmasının peşpeşe yapılabileceği de belirtildi. Özetle bu geliştirmeler sonucunda Tesla Model S Plaid aracıyla pist günlerine katılmak isteyen müşteriler, pek bir sorun ile karşılaşmayacaklar. Zira Model S, mekanik aksamlarının ısıl dayanımı konusunda artık eskisinden daha dayanıklı.

Elon Musk, Model S Plaid'in üretiminin ilk aşamada ilk haftalarda birkaç yüz adet şeklinde olacağını, yıl sonuna doğru bu sayının haftalık 1.000 adede çıkarılacağını da açıkladı. Aracın ABD başlangıç fiyatı ise 129.990$ olarak açıklandı.

Galeri: Tesla Model S Plaid Teslimat Etkinliği