İngiliz otomobil kanalı Carwow, YouTube'da harika drag yarışı videoları ortaya koyuyor. Hatta Rimac adlı Hırvat elektrikli hiper otomobil üreticisi de geçtiğimiz haftalarda kendilerini Hırvatistan'a davet ederek, Rimac Nevera ve Ferrari SF90 Stradale arasında harika bir drag yarışı videosunun çekilmesine vesile oldular.

Carwow'un yeni yarış videosunda ise iki adet eski model Ferrari'yi görüyoruz. Bunlardan birisi Ferrari 308 GTS, diğeri de Ferrari Testarossa modeli olmuş. Carwow, normal şartlarda Testarossa modelinin 308 GTS'i rahatlıkla geçebileceğini belirtiyor. Çünkü Testarossa, 4.9 litrelik 12 silindirli ve 390 beygir güç üreten bir motora sahip. Diğer yandan 308 GTS ise 2.9 litrelik bir V8 motora sahip ve sadece 200 beygir civarı güç üretiyor.

Fakat Carwow'un yarışında farklı bir durum var. Zaten bu haberin içinde elektrikli araçlara dair bir detay olmasa, bu haberi InsideEVs Türkiye yerine Motor1 Türkiye sitesi üzerinde görürdünüz. O sebepten dolayı o detaylı açıklamak gerekirse, yarıştaki Ferrari 308 GTS'in bir Tesla motoru ve bataryası ile donatıldığını belirtebiliriz.

Bu sayede elektrikli bir araç hâline getirilen Ferrari 308 GTS, 450 beygir güç ve 600 Nm tork üretir hâle gelmiş. Testarossa ise benzinli olarak kalmaya devam ettiği için 390 beygir güç ile 480 Nm tork üretiyor. Teknik değerler anlamında 308 GTS'in elektrik motoru sayesinde daha iyi olduğu görülse de eklenen bataryanın da ağırlık konusunda bir dezavantaj getirdiğini unutmamak gerek. Sözü de daha fazla uzatmadan sizleri o merak uyandırıcı yarış videosu ile başbaşa bırakalım.

Elektrikli harika araçlarla gerçekleştirdiğimiz drag yarışı videomuzu da izleyin!