Sizce bu uygulama mantıklı görünüyor mu?

ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla son dönemde gündemden düşmüyor. Çünkü firma, yarın yani 10 Haziran tarihinde uzun zamandır detayları merak edilen makyajlı Model S'i, performans odaklı hatta hiper otomobilleri aratmayacak kadar performanslı Plaid versiyonuyla birlikte tam anlamıyla tanıtacak.

Bu esnada firma ile alakalı yeni bir haber daha geldi. Gelen haberlere göre Tesla'nın, Autopilot adlı otonom sürüş sisteminden ve diğer bazı sürüş verilerinden faydalanarak, sürücülerin sigorta ücretlerinin belirlenmesi üzerinde çalıştığını öğreniyoruz. Hatta Tesla'nın mobil uygulaması üzerinde "safety rating" yani "güvenlik puanı" şeklinde bir bölüm açıldığı ve sürücülerin oradan puanlarını görebilecekleri de belirtiliyor.

Tesla, 2019 yılında kendi sigorta programını başlatmıştı. İlk olarak Kaliforniya Eyaleti için başlatılan o uygulamanın zamanla daha da yayılacağı belirtiliyor. Tesla, sürücülerinin sürüş davranışlarına erişebildiği için, bu yeni yöntem sayesinde daha tutarlı sigorta ücretleri çıkarabildiğini vurguluyor.

Reddit üzerindeki "Callump01" adlı kullanıcı da tersine mühendislik yaparak, Tesla'nın mobil uygulamasında bu konunun detaylarına inmeyi başarmış. Kendisi Tesla'nın bu güvenlik puanlandırmasında Autopilot'un ne sıklıkla kullanıldığı, toplam kaç saat sürüş deneyiminiz olduğu, ABS'nin devreye girdiği olaylar, ön çarpışma uyarıları, Autosteer'in direksiyon müdahaleleri, hızlanma davranışları gibi birçok şeyin göz önüne alındığını tespit etmiş.

Tüm bu kriterler sonucunda Tesla'ların sigorta ücretlerinin aylık olarak ve %50'ye varan oranlarda değişebileceği belirtiliyor.