Elektrikli hiper otomobil firması Rimac, bugüne kadar C_Two ismiyle bilinen hiper otomobil modelinin seri üretim versiyonunu tanıttı! Rimac Nevera ismiyle karşımıza çıkan bu araç, oldukça etkileyici tasarımının yanı sıra sıradışı teknik özelliklere sahip. Hatta bu teknik özellikleriyle Rimac Nevera, an itibariyle "dünyanın en iyi hızlanan seri üretim otomobili" unvanını alıyor.

Hırvat bir firma olan Rimac, Nevera ismini de Hırvatistan'ın kıyılarında ortaya çıkan bol şimşekli bir fırtınanın isminden esinlenerek koymuş. Bu aracın 1.941 beygir güç ve 2.360 Nm tork ürettiği göz önüne alınırsa da bir şimşekten esinlenerek adlandırılması oldukça yerinde olmuş diyebiliriz. 4 adet elektrik motoru bulunan aracın ağırlık değeri de 2.150 kg olarak açıklanıyor.

Rimac Nevera

Rimac, Nevera modelinin 0-100 km/s hızlanma değerini 1.85 saniye olarak açıklıyor. Maksimum hız değeri ise 412 km/s olarak belirtiliyor. ABD'liler için önemli bir süre olan 0-400 metre hızlanma süresi ise (quarter mile yani çeyrek mil) 8.6 saniye olarak açıklanıyor. Aracın 0-300 km/s hızlanma süresi ise yine diğer değerler gibi inanılmaz boyutta bir değer olan 9.3 saniye şeklinde. 

Rimac Nevera

Tamamen elektrikli olan bu aracın batarya paketi ise 120 kWh kapasitesinde seçilmiş. Bu batarya, araca entegre bir şekilde tasarlanmış ve sıvı soğutma sistemi ile desteklenmiş. Bu batarya paketinin oldukça hızlı şarj olacağını düşünüyoruz. Fakat Rimac henüz şarj sürelerini açıklamış değil.

Bu yüksek güç ve tork değerleriyle böyle bir otomobili kontrol etmenin yani direksiyon hakimiyetinin oldukça zor olacağını düşünebilirsiniz. Fakat Rimac, 4 tekere etki eden tork yönlendirme sistemiyle fark yarattığını ve aracın oldukça iyi bir yol tutuş karakteri sergilediğini vurguluyor.

Rimac Nevera

Hatta bu sistemin, sürücünün isteklerine göre gücü ve torku ayarlamaya yardımcı olduğu belirtiliyor. Bu sayede sürücüler, kullanım amaçlarına göre kişisel ayarlar yapabiliyorlar. Yani araç istendiği zaman önden çekiş, arkadan itiş veya 4 tekerden çekiş karakterine büründürülebiliyor.

Böylesine hızlı bir aracın fren sistemi de oldukça önemli oluyor. Rimac, 390 mm'lik çapta karbon seramik fren diskleri kullanmış ve fren sistemini kuvvetli tutmuş. Aracın fren disklerinin ısınma seviyesini algılama özelliğinin bulunduğu da belirtiliyor.

Rimac, AI Driving Coach adlı yapay zeka sistemiyle (12 ultrasonik sensör, 13 kamera, 6 radar ve NVIDIA Pegasus işletim sistemi) sürücülerin pist sürüşlerinde kendilerini geliştirmelerine imkan tanıdığını da belirtiyor. Birçok kişiselleştirme seçeneği bulunacağı belirtilen Rimac Nevera'nın başlangıç fiyatı ise 2 milyon Euro olarak açıklanıyor. Firma bu araçtan sadece 150 adet üreteceğini de belirtiyor.

InsideEVs Türkiye'nin Instagram ve Facebook sayfalarını da takip etmeyi unutmayın!

Galeri: Rimac Nevera