Bu bilginin kaynağı Elon Musk!

Tesla, an itibariyle birçok Avrupa ülkesinde bulunmadığı gibi, Rusya'da resmi olarak yer almıyor. Fakat Rusya'yı ziyaret edenler için bu durum bir sürpriz olabilir. Çünkü Rusya'da birçok Tesla markalı aracı yollarda görmek mümkün. Hatta Rusya'nın, Tesla'nın resmi olarak satış yapmadığı ülkeler arasında araçlarının en çok satıldığı ülke olduğu belirtiliyor. Tabii bu durum, aynı ülkemizde de olduğu gibi ithalatçı firmalar sayesinde gerçekleşiyor.

Fakat bu durum Rusya için yakında değişebilir. Çünkü hemen aşağıda Tesla'nın CEO'su Elon Musk'ın Rus basınına bu konudaki bir açıklaması yer alıyor. Kendisi, Tesla'nın Rusya'ya giriş yapmaya çok yakın olduğunu belirtiyor. Hatta açıklamalarında, Kazakistan gibi diğer çevre ülkelere de giriş yapmayı planladıklarını belirtiyor.

 

Elon Musk bu konuşmalarında, Rusya'da Tesla'ya ait resmi bayiler (showroom) ve servis merkezleri açmaktan bahsediyor. Fakat bazı kaynaklar, Tesla'nın Rusya'da bir üretim merkezi dahi açabileceğini belirtiyor. Firma an itibariyle sadece ABD ve Çin'de üretim yapıyor. Tabii Almanya'nın Berlin kentinde yeni bir fabrikanın inşa edildiğini de biliyoruz.

Tesla'nın Avrupa ve dünyanın birçok bölgesindeki açılımı da hız kesmeden sürüyor. Örnek vermek gerekirse firma yakın zaman önce Macaristan ve Romanya'ya resmi olarak giriş yaptı. Buna ek olarak Bulgaristan'da ilk Supercharger hızlı şarj istasyonu devreye alındı.