Fakat yine de R1T, piyasaya çıkan ilk elektrikli pick-up olacak gibi görünüyor.

ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Rivian, "elektrikli pick-up'ını piyasaya sunan ilk marka" olma unvanı peşinde. Tesla Cybertruck, Ford F-150 Lightning ve GMC Hummer EV gibi ciddi rakiplerinin karşısında Rivian R1T adlı elektrikli pick-up'ını daha erken piyasaya sunmaya hazırlanan firmanın yeni bir erteleme yaptığı bilgisi ortaya çıktı.

Rivian R1T'nin ilk aşamada Haziran 2021 tarihinde müşterilere teslim edilmeye başlanacağı belirtilmişti. Rivianownersforum.com adlı kaynaktan gelen bilgiye göre 1 aylık bir erteleme söz konusu. Yani Haziran 2021 olan teslimat tarihi, Temmuz 2021'e çekilmiş görünüyor. Rivian, teslimatların başlamasıyla eş zamanlı olarak kapsamlı test sürüşü etkinlikleri düzenleyeceğini de belirtiyor.

Rivian R1T
Rivian R1T

Tabii bu noktada, Rivian R1T'nin bu 1 aylık ertelenmesinin rakipleri konusunda bir şey değiştirmeyeceğini de belirtmiş olalım. Çünkü başta saydığımız rakip elektrikli pick-up'ların hiçbirisi henüz üretime yakın görünmüyor.

Bu 1 aylık ertelemeden Rivian R1S adlı SUV modelin etkilenip etkilenmediği veya onun da farklı bir ertelemeye maruz kalıp kalmayacağı ise bilinmiyor. Rivian araçlarının ilk piyasaya çıktıklarında 480 km'lik bir menzil sunacakları, 2022 Ocak civarında ise daha büyük bataryalı versiyonlarının geleceği biliniyor.

Daha büyük bataryalı versiyon için verilen menzil değeri ise 650 km şeklinde. En son aşamada ise ufak bataryalı ve uygun fiyat odaklı, 400 km menzil sunan bir başka seçeneği geleceği de bilinenler arasında.