Hyundai'nin elektrikli model ailesi Ioniq genişliyor!

Hyundai bugün, Ioniq 5 adlı elektrikli crossover modelinin ABD lansmanını da gerçekleştirdi. O lansmanda Hyundai, iki adet yeni elektrikli modelini de doğruladı.

Doğrulanan bu iki yeni elektrikli modelden ilki, Hyundai Ioniq 6 ismindeki orta boyutlu bir sedan otomobil oldu. Hyundai Prophecy Concept adlı konsept sedan ile benzer tasarım detayları taşıyacağı düşünülen bu aracın piyasaya 2022 yılında çıkacağı açıklandı.

Doğrulanan ikinci yeni elektrikli model ise büyük bir SUV oldu. Onun ismi de Hyundai Ioniq 7 olarak açıklandı. 3 sıra koltuklu bir SUV olması beklenen bu aracın piyasaya çıkış tarihi ise 2024 yılı olarak belirtildi.

Bu araçlar ile ilgili daha fazla açıklanan bir bilgi olmadı. Fakat kendimiz tahmin yürütecek olursak, Ioniq 5 bile şimdiden 480 km gibi başarılı bir menzil değeri sunabiliyorsa, bu iki yeni modelde daha iyi menzil değerleri görebiliriz. Özellikle elektrikli otomobil üreticileri yavaş yavaş lityum-iyon bataryalar yerine katı hâl (solid state) batarya kullanımına geçtikleri için daha yüksek menzil değerleri elde edebilecekler. Bu teknoloji 2022 yılına yetişmese de 2024 yılına yetişebilir.

Diğer yandan Hyundai Ioniq 5 ise ABD'de 2021'in sonbahar aylarında satışa sunulacak. Fakat İngiltere'de geçtiğimiz haftalarda çoktan satışa çıktı. Hatta geçtiğimiz günlerde bu aracın Norveç'e gemilerle nakil edildiğini görmüştük. Hyundai şimdiden satış operasyonlarına dünya genelinde başlamış durumda. Ioniq 5'in başarılı özellikleri ve etkileyici retro tasarımı sayesinde çok satacağını da düşünüyoruz.

Galeri: Hyundai Ioniq 5