Ford F-150'nin elektrikli modeli olan F-150 Lightning, geçtiğimiz günlerde tanıtıldı. Tanıtımın ardından da bolca ön sipariş alan araç, tanıtıldığı günden beri gündemde. Aracın gündemde olmasının bir başka sebebi de son derece etkileyici özelliklere sahip olması. Gelin hep birlikte bu özelliklerin öne çıkanlarını maddeler hâlinde görelim:

Başarılı güç ve performans değerleri

F-150 Lightning, 2 adet elektrik motoruna (her biri bir aks üzerinde) ve 4 tekerden çekiş sistemine sahip. Araç bu sayede en üst versiyonunda 570 beygir güç ve 1.050 Nm tork üretiyor. Bu değerler de aracı, bugüne kadarki en yüksek torklu F-150 yapıyor.

Araç ayrıca 0-100 km/s hızlanmasını 4.5 saniye civarında tamamlayarak spor otomobillere taş çıkarıyor. Ford, bu aracı çok zorlu testlerden geçirdiğini ve bu sayede arazide normal F-150'ler gibi zorlu şartlarda rahatlıkla kullanılabileceğini de vurguluyor.

Çok büyük bir ön bagaj

Elektrikli otomobillerin önemli bir avantajı, büyük içten yanmalı motorları ortadan kalktığı için, kaput altındaki alanın depolama amaçlı bir ön bagaj olarak kullanılabilmesi oluyor. Tabii Mercedes-Benz EQC gibi bazı modeller yine de ön bagaj alanı sunmuyor. Fakat çoğu elektrikli otomobilin ön bagaj sunduğunu söyleyebiliriz.

Tabii ön bagaj sunan hiçbir elektrikli otomobil, F-150 Lightning'in ön bagajı kadar devasa bir ön bagaj sunmuyor. Çünkü F-150 Lightning, 400 litrelik hacme ve 180 kg yükleme kapasitesine sahip bir ön bagaj sunuyor. Günümüzde Volkswagen Golf gibi bir hatchback modelin bagaj hacminin 380 litre olduğunu biliyoruz. Yani F-150 Lightning'in ön bagajı, bir Golf'ün bagajına eşdeğer hacimde.

Bu kullanışlı ön bagajın içerisinde aydınlatma, 4 adede kadar 120V soket (toplam 2.4 kW) ve 2 adet USB portu (birisi USB-C ve birisi USB-A) da sunuluyor. Ford, bu ön bagajın yıkanabilir olduğunu da belirtiyor. Ön bagajın elektrikli olarak açılıp kapanabilmesi de harika özelliklerinden birisi şeklinde.

Römork çekme başarısı

Ford F-150 Lightning, 4.536 kg'a kadar römork çekebiliyor. Kasa kısmının da 910 kg'lık bir yükleme kapasitesi söz konusu. Bu yüksek değerlere ek olarak araçta "Pro Trailer Hitch Assist" adlı bir sistem de yer alıyor. Bu sistem, römork çekme esnasında direksiyon, gaz ve fren yardımı sağlayabiliyor.

2022 Ford F-150 Lightning

Aracın kasa kısmında da 11 adede kadar elektrik soketi (4 adet 120V ve 1 adet 240V) alınabiliyor. Bunların kombine güç değeri 9.6 kW şeklinde oluyor. 

Gelişmiş akü desteği

F-150 Lightning, olası bir elektrik kesintisinde, Ford Charge Station Pro adlı şarj istasyonu sayesinde bir evin elektrik ihtiyacını 3 gün boyunca karşılayabiliyor. Yani araç, ihtiyaç durumunda bir akü olarak ev enerjisi için bile kullanılabiliyor. Ford hatta bu kapasitenin evden eve değişeceğini ve 3 gün yerine 10 günü bile bulabileceğini de belirtiyor.

Uzaktan güncelleme özelliği ve gelişmiş arayüz

F-150 Lightning, üst donanım seviyesinde 15.5 inç'lik harika bir multimedya ekranıyla geliyor. Bu da bu aracı dünyadaki en büyük multimedya ekranlı pick-up yapıyor. Aracın gelişmiş SYNC 4A arayüzü, kullanıcılara uzaktan güncelleme sunulmasını sağlıyor. Bu özelliği Tesla'lardan da biliyoruz. Ayrıca araçta BlueCruise adlı otonom sürüş yardımı sistemi de sunuluyor.