Son dönemde elektrikli otomobil yatırımlarını bir hayli hızlandırmış olan, hatta bu konuda Tesla'nın CEO'su Elon Musk'tan bile övgüler alan Ford, şimdi de batarya üretimine giriyor. Firma, SK Innovation (Koreli) adlı tanınmış batarya üreticisi firma ile ortak olarak ABD'de 60 GWh'lık bir batarya tesisi kurmaya hazırlanıyor.

Böylelikle geçtiğimiz yıllarda batarya üretimini şart bulmayan Ford, elektrikli otomobil sektörünün hızla önem kazanması ve bazı tedarik sorunlarının yaşanması sonucu kararını değiştirmiş görünüyor. Çünkü yüksek miktarlarda elektrikli otomobiller üretebilmek için, onlara takılacak olan bataryaların da garanti altına alınması gerekiyor.

Örnek vermek gerekirse Tesla da bu konuda Panasonic ile işbirliği yapıyor. Bu gibi birçok işbirliği, diğer bazı markalar arasında da var. ABD'nin otomotiv devlerinden GM'e baktığımız zaman, Ultium adlı yeni batarya serisi için LG Energy Solutions ile ortak çalıştığını görüyoruz.

Ford ile SK Innovation'ın ortak batarya üretiminin (yıllık 60 GWh kapasite ile) 2025 yılı civarında başlayacağı da açıklandı. Bu açıklamanın, Ford F-150 adlı pick-up modelin tamamen elektrikli versiyonu olan F-150 Lightning'in tanıtılmasının hemen ardından geldiğini de görüyoruz.

Zira F-150, ABD'nin en çok satan otomobili olduğu için elektrikli versiyonu da çok satacaktır. Bu sebepten dolayı da Ford'un bu araçların batarya ihtiyacına yetişmesi için böyle bir yeni tesis şart olmuş olabilir. Çünkü bildiğiniz üzere Ford'un tek elektrikli aracı F-150 Lightning değil. Firmanın Mustang Mach-E vb. diğer elektrikli modelleri de söz konusu.

Ford, batarya Ar-Ge merkezi olarak da "Ford Ion Park" adlı bir tesis kurduğunu bundan haftalar önce açıklamıştı. Firma, SK Innovation ile ortak kuracağı yeni üretim tesisinin kapasitesinin 2030 yılı civarında yıllık üretim olarak 240 GWh'a ulaşmış olmasını da bekliyor. Ayrıca son olarak, Ford'un yakın zaman önce Solid Power adlı katı hâl bataryaları firmasına da 130 milyon dolarlık büyük bir yatırım yaptığını hatırlatmış olalım.